Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği İş İmkanları 2017
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Mezunları Ne İş Yapar?
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları 2017
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği KPSS Taban Puanları 2017
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları 2017

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Kümes hayvanlarının üretilmesi ile, son yıllarda soyu tükenmeye başlayan kuş türlerinin yetiştirilmesi, korunması ve ıslahını sağlayan alanlarda çalışacak ara elemanların yetiştiği bölümdür. 

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programının amacı tavuk, kaz, ördek, hindi gibi hayvanların üretiminde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü İş İmkanları
Kanatlı hayvan yetiştiriciliği programını bitirenler “Kanatlı Hayvan Yetiştirme Teknikeri” ünvanını alır. Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri ziraat mühendisine yardımcı eleman olarak kanatlı üretim çiftliklerinde hayvanların üretilmesi, bakım ve pazarlanması ile ilgili çalışmaları yürütür.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Kanatlı hayvan yetiştirme teknikeri resmi ve özel sektör ile çiftliklerde çalışır. Ayrıca kanatlı hayvan yetiştirmede kullanılan alet ve ekipmanların üretim ve pazarlama birimlerinde de iş bulma olanakları vardır. Kanatlı sektörü gelişen bir çalışma alanıdır ve bu alanda yetişmiş insangücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda yetişenler kendi çiftliklerini kurarak üretim yapabilirler.

Ticari yumurta, ticari et tavukçuluk, gübre, etlik, damızlık yumurta, kesimhane, laboratuvar vb. üretim yerlerinde Kümes hayvanları Yetiştiriciliği Teknikeri, Veteriner Hekime yardımcı eleman olarak;
-Üretimde kullanılacak araç gereçlerin ön hazırlığını yapar,
-Kümeslerin bakımı ve temizliğinden sorumludur,
-Hayvanların üst düzeyde bakımı ve beslenmesiyle ilgili işleri yapar,
-Hayvan barınaklarının düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar yapar,
-Çevre şartlarını iyileştirir,
-Kuluçka çalışması yapar,
-Kesim çalışmalarında görev alır,
-Yem hijyenini sağlar,
-Yem formulasyonunu hazırlar,
-Hastalık belirtisi gösteren kanatlı hayvanların bakımını sağlar,
-Bakteriolojik ve serolojik analizler için kanatlı hayvanlardan biyolojik materyal alır, analiz için ilgili laboratuarlara gönderilmesini sağlar,
-Mesleğiyle ilgili gerekli ekipman ve aletleri kullanır.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları
Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Zootekni
-Hayvansal Üretim

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunlarının 85-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği bölümü hakkında bilgi, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği maaşları, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği KPSS atama puanları, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger