Kültürel Miras ve Turizm Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kültürel Miras ve Turizm hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kültürel Miras ve Turizm bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kültürel Miras ve Turizm mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kültürel Miras ve Turizm bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Nedir?
Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kültürel Miras ve Turizm İş İmkanları 2017
Kültürel Miras ve Turizm Mezunları Ne İş Yapar?
Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Maaşları 2017
Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kültürel Miras ve Turizm KPSS Taban Puanları 2017
Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Yorumları 2017

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Nedir?
Kültürel Miras ve Turizm Önlisans Programının amacı, Türkiye'nin arkeolojik varlıklarının, kültürel miras ve sanat birikiminin özenle korunması, bu varlıkların ulusal ve uluslararası turizme açılarak turizm açısından çekim alanına dönüştürülmesi ve bu yolla sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunacak, turizm sektöründe fark yaratabilecek elemanlar yetiştirmektir.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü İş İmkanları
Kültürel Miras ve Turizm Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar sivil toplum kuruluşları, seyahat, ulaştırma, turizm, konaklama ile ilgili sektörlerde iş imkânı bulabilir, gerekli koşulları sağlamak kaydıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, profesyonel turist rehberliği yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği kursları tamamlayarak belge alabilirler.​​​​ ​​​​​​​

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Programdan mezun olan öğrenciler hem kamu hem de özel sektörde istihdam edilme imkânına sahiptir. Mezunlarımız, KPSS sınavına girerek; Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı arkeoloji, etnografya ve tarih müzeleri; İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlükleri; Koruma Uygulamalı Denetim Büroları ve belediyelerin ilgili birimlerine ait kadrolara atanabilir. Yine programımızdan mezun olan öğrenciler özel sektöre ait müzeler, turizm acentaları ve otellerde de çalışabilirler. Ayrıca, profesyonel turist rehberliği yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği kursları tamamlayarak belge alabilirler.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Maaşları
Kültürel Miras ve Turizm bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kültürel Miras ve Turizm mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kültürel Miras ve Turizm maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Konaklama İşletmeciliği
-Konaklama ve Turizm İşletmeciliği
-Lojistik Yönetimi
-Otel Yöneticiliği
-Turizm İşletmeciliği
-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
-Turizm ve Otel İşletmeciliği
-Turizm ve Otel Yöneticiliği
-Turizm ve Otelcilik

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kültürel Miras ve Turizm mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kültürel Miras ve Turizm bölümü iş olanakları 2 yıllık Kültürel Miras ve Turizm mezunları ne iş yapar, Kültürel Miras ve Turizm bölümü hakkında bilgi, Kültürel Miras ve Turizm maaşları, Kültürel Miras ve Turizm KPSS atama puanları, Kültürel Miras ve Turizm iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger