Kozmetik Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kozmetik Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kozmetik Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kozmetik Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kozmetik Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kozmetik Teknolojisi Bölümü Nedir?
Kozmetik Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kozmetik Teknolojisi İş İmkanları 2017
Kozmetik Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Kozmetik Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Kozmetik Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kozmetik Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Kozmetik Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Nedir?
Eğitim süresi iki yıl olup eğitimini tamamlayan mezunlar “Kozmetik Teknikeri” ünvanı almaktadır. Program, Kozmetik endüstrilerinde üretim yapan işletmelerde ve laboratuvarlarda çalışacak öğrencilere teknikerlik düzeyinde eğitim vererek, sektörde vasıflı işgücü sağlayan ara eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim süresince temel derslerin yanında; Genel Analitik, Organik, Doğal Bileşikler Kimyası, Endüstriyel Mikrobiyoloji, Kalite Güvence ve Ürün Geliştirme, İş Hukuku, Enstrümental Analiz, Pazarlama, İşletme, İstatistik, Kozmetiğe Giriş, Cilt Bakımı, Dermatoloji, Kozmetik Üretim Teknolojisi, Kozmetik ve İnsan Vücudu, Ambalaj Geliştirme Teknikleri, Kozmetik Preparatlar, Çevre Kirliliği, İnsan Sağlığı, Toksikoloji ve Hijyen, Proje ve Yönlendirilmiş Çalışmalar dersleri verilmektedir.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Mezunlar, başta kozmetik, gıda ilaç, sabun ve deterjan olmak üzere kimyanın farklı sektörleri için hammade üretiminde çalışabilirler. Bu sektörlerin kalite kontrol, hammadde kontrol, mikrobiyoloji ve ar-ge laboratuvarlarında ve hastane laboratuvarlarında tekniker olarak görev alabilirler. Ayrıca üretim sahasında veya üretilmiş veya ithal edilmiş kozmetik ürünlerin pazarlanmasında istihdam imkanı bulabilirler. Kozmetik sektörünün kolonyadan parfüme, makyaj kozmetiklerinden cilt bakım ürünlerine, saç bakım kozmetiklerinden saç boyalarına kadar geniş bir yelpazeye yayıldığı düşünülürse, istihdam olanağının oldukça geniş olduğu söylenebilir. Son yıllarda, yalnızca eczanelerde satılan kozmetik ürünlerin tanıtımı ve pazarlanması da, kozmetik ürün bilgisine sahip olarak mezun olan kozmetik teknikerleri için yeni bir istihdam alanı yaratmıştır.

Bu bölümden mezun olanların iş bulma alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kamu ve özel sektörün kimyasal işlemlerle ilgili ürün üreten tüm işletmelerinde iş bulabilme şansları vardır. Ancak kozmetik, gıda ve ilaç sektörleri öne çıkan çalışma alanlarıdır. Kendi başlarına işyeri açmaları da mümkündür ancak çok yüksek sermaye ye ihtiyaçları olacaktır. 

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Kozmetik üretiminde kullanılan hammaddelerin tespitini yapar,
-Kozmetik üretiminde kullanılan suyun mikrobiyolojik kontrollerini yapar,
-En az maliyetle, en kaliteli kozmetiğin üretiminin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapar,
-Kozmetik üretiminde kullanılan alet ve malzemelerin doğru ölçüp, ölçmediğini izler, bunlarla ilgili kayıtları tutar,
-Üretilen kozmetik ürünün tanıtım, pazarlama ve satış departmanlarında çalışır,
-İşçi sağlığı ve iş güvenliği, çevrenin korunması ile işyerindeki hijyen konularındaki talimatlara uyar.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Maaşları
Kozmetik Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kozmetik Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kozmetik Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Kimya
-Kimya Mühendisliği

Kozmetik Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kozmetik Teknolojisi mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kozmetik Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Kozmetik Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Kozmetik Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Kozmetik Teknolojisi maaşları, Kozmetik Teknolojisi KPSS atama puanları, Kozmetik Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger