Kooperatifçilik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kooperatifçilik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kooperatifçilik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kooperatifçilik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kooperatifçilik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kooperatifçilik Bölümü Nedir?
Kooperatifçilik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kooperatifçilik İş İmkanları 2017
Kooperatifçilik Mezunları Ne İş Yapar?
Kooperatifçilik Bölümü Maaşları 2017
Kooperatifçilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kooperatifçilik KPSS Taban Puanları 2017
Kooperatifçilik Bölümü Yorumları 2017

Kooperatifçilik Bölümü Nedir?
Kooperatifçilik programı, kooperatiflerin karşılaştığı mali, hukuku, ticari problemlere çözüm gitirecek elemanları yetiştirmeye yönelik eğitim yapar. 

Kooperatifçilik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
1.Yarıyıl: Genel Muhasebe-1, Genel İşletme, Mikro Ekonomi, Temel Matematik-1, Genel Kooperatifçilik, Türk Dili -1, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi-1, Yabancı Dil-1, Halkla İlişkiler, Ofis Programları-1, Meslek Etiği, Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri, Temel Hukuk
2.Yarıyıl: Makro Ekonomi, Ticari Matematik, Ticaret Hukuku, Genel Muhasebe-2,  Kooperatif İşletmeciliği, Türk Dili-2, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi-2, Yabancı Dil-2, İletişim, Borçlar Hukuku, Ofis Programları-2, Araştırma Yöntem ve Teknikleri, Tarım Ekonomisi
3.Yarıyıl: Mali Tablolar, Kooperatifler Mevzuatı, Maliyet Muhasebesi, Kooperatifler Muhasebesi, Kooperatiflerde Finansman, Avrupa Birliği ve Diğer Ülkelerde Kooperatifçilik, Vergi Hukuku, Dış Ticaret, İnsan Kaynakları Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi, Satış Yönetimi, Şirketler Muhasebesi
4. Yarıyıl: Türkiye de Kooperatifçilik Uygulamaları, Tarımsal Kooperatifçilik, Türk Vergi Sistemi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Finansal Yönetim, Yönetim Muhasebesi, Hizmet Pazarlaması, AB ve Türkiye’ de Tarım Politikaları, Güncel Ekonomik Sorunlar, Türkiye Ekonomisi

Kooperatifçilik Bölümü İş İmkanları
Ülkemizde yapı kooperatifçiliği, tarım ve kredi kooperatifçiliği oldukça gelişmiş durumdadır. Gerek yeni kooperatif kurmak ve gerekse kurulmuş olanı çalıştırmak amacıyla elemanlar kamu ve özel kuruluşlarında görev alabilirler.

Kooperatifçilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Kooperatifçilik programını bitirenlere “Kooperatifçilik Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Kooperatifçilik meslek elemanı çalıştığı kooperatifin gerek halkla, gerekse kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerinin kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülmesine çalışır. Kooperatifçi, parasal kaynak sağlama ve kurumun parasal olanaklarını en ekonomik biçimde dağıtma, kurumun harcamalarını saptama, üyelere parasal çalışmalar ve bütçe hesapları konusunda bilgi verme gibi işler yapar.
-Kooperatifçilik meslek elemanı çeşitli amaçlarla (konut sahibi olma, verimli ürün elde etme, ürünleri karlı bir biçimde satma vb.), güç ve kaynaklarını birleştirerek “Kooperatif” adı verilen bir tür ortaklık kurmak isteyenlere yasal, parasal ve ticari konularda danışmanlık yapar,
-Çalıştığı kooperatifin gerek halkla gerekse kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerinin kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülmesini sağlar,
-Kooperatife parasal kaynak sağlar,
-Kooperatifin parasının en ekonomik biçimde harcanmasını ve elde edilen kazancın üyelere pay olarak dağıtılmasını sağlar,
-Üyelere, yapılan çalışmalar, harcamalar ve sonuçta elde edilen yararlar hakkında bilgi verir.

Kooperatifçilik Bölümü Maaşları
Kooperatifçilik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kooperatifçilik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kooperatifçilik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kooperatifçilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Tarım Ekonomisi

Kooperatifçilik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kooperatifçilik mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kooperatifçilik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kooperatifçilik bölümü iş olanakları 2 yıllık Kooperatifçilik mezunları ne iş yapar, Kooperatifçilik bölümü hakkında bilgi, Kooperatifçilik maaşları, Kooperatifçilik KPSS atama puanları, Kooperatifçilik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger