Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir?
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi İş İmkanları 2017
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir?
Bu programın amacı, elektrik ve kontrol sistemleri bir bütün olarak ele alınıp tasarım ve uygulama ile ilgili çözüm üretmek ve endüstriyel uygulama alanlarında kontrol sistemlerinde ihtiyaç duyulan ara insan gücü yetiştirmektir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi uygulamaları, dünyada ve ülkemizde  endüstriden tarıma çok geniş bir alana yayılmış, disiplinler arası bir alandır. Yüksek performanslı cihazlar ve makineler Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi ile oluşturulduğu için, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi son yıllarda giderek popüler olmuştur. Gelecekte Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, tasarım yöntemlerini geliştirecek, verimliliği, enerji tasarrufunu artıracak, kullanımı kolay ara yüzeyler sayesinde insan faktörünün etkililiğini artıracaktır. 

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Programdan mezun olacak öğrenciler, dört dönemden oluşan öğrenimleri boyunca aldıkları (Matematik, Bilgisayar, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Teknik Resim, Tasarım,  Bilgisayar Destekli Üretim, Üretim Teknolojisi, Otomatik Kontrol, CNC Makineleri, Mekanik gibi)  derslerle mekanik, elektrik ve elektronik teçhizatları montajı-bakımı-onarımı alanlarında bilgi ve beceri kazanacaklardır.   
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi önlisans (uzaktan eğitim) programından mezun olan öğrenciler  “Kontrol ve Otomasyon Teknikeri" ünvanı alabilecekler ve bu ünvanla, fabrikaların imalat süreçlerinde kontrol ile ilgili çeşitli proseslerde çalışma imkanı bulabileceklerdir. Yine, endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin kullanıldığı her alanda tekniker olarak  istihdam edilebilecektir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Yeni kurulan bilgisayarlı kontrol sistemlerinin uygulandığı bütün sektörlerde bu mesleğe gelecekte gereksinim duyulacaktır.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikerleri petro kimya, gıda, otomotiv gibi bir çok alanda çalışmaktadırlar. Gelecekte çalışma olanakları daha yüksek olacaktır. Meslek elemanları ayrıca, kendilerini yetiştirdikleri takdirde elektrik-elektronik ve bilgisayar ile ilgili alanlarda da çalışabilirler.
-Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak, programlanabilir kontrol cihazlarının programını yapar ve kontrol eder,
-Mekanik, elektrik ve elektronik teçhizatları montajı-bakımı-onarımını yapar,
-Basıncı, ısıyı ölçen ve ayarlayan aletlerin düzenli bakımını yapar,
-Bozulan aleti söker, onarır, yeniden ayarlar,
-Aletlerin otomatik kontrolleri için gerekli hesapları yapar,
-Çeşitli kontrol sistemlerini devreye koyar, çalıştırır ve işletir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Maaşları
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Elektrik Mühendisliği
-Elektrik-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik Mühendisliği
-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
-Endüstri Mühendisliği
-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Mekatronik Mühendisliği
-Mekatronik Sistemler Mühendisliği
-Meteoroloji Mühendisliği
-Uçak Elektrik-Elektronik

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunlarının 85-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi maaşları, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi KPSS atama puanları, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger