Kimya Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Kimya Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Kimya Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Kimya Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir?
Kimya Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Kimya Teknolojisi İş İmkanları 2017
Kimya Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Kimya Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Kimya Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Kimya Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir?
Temel kimya ve kimya teknolojisi alanında bilgili, bilgi ve deneyimlerini pratik uygulamalara dönüştürebilen, toplumsal ve teknolojik yeniliklere açık, girişimci, üretken, insan ve çevreye saygılı, özgüvene sahip, kimya mühendisleri ve kimyagerlerle işçiler arasında köprü görevi yapacak, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir. 

Kimya Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Program öğrencilere kimya biliminin ve endüstriyel kimyanın temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve laboratuvar uygulamalarındaki el becerilerini geliştirmeleri için hazırlanmıştır. Programda temel kimya bilgilerini kapsayan ve endüstriye dayalı teorik dersler, meslek yüksekokulumuzun dersliklerinde verilirken, uygulama dersleri ise programın laboratuvarlarında yapılmaktadır. Öğrenciler ikinci sınıfta 6 hafta (30 işgünü zorunlu) süresince yaptıkları endüstriye dayalı staj ile uygulama derslerini tamamlamaktadırlar. Kimya Teknolojisi Programında örgün öğretim ve ikinci öğretim olarak Türkçe eğitim verilmektedir. 

Kimya Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Mezun öğrenciler kimya endüstrilerinde ve kimya biliminin kalite kontrol ve araştırmaya yönelik kullanıldığı diğer endüstri dallarında tekniker olarak çalışabilmektedirler. Kimya biliminin üretim, kalite kontrol ve araştırmaya yönelik olarak kullanıldığı sektörler (boya, deterjan, kozmetik, kağıt, rafineri ve petrokimya, plastik, cam ve gıda gibi) mezunlarımıza geniş iş olanakları sunmaktadırlar.

Kimya Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Cam fabrikaları, lastik ve kauçuk fabrikaları, çimento fabrikaları, kağıt fabrikaları, şeker fabrikaları, boya fabrikaları, gıda sektörü, ilaç sektörü, gübre fabrikaları, toprak sektörü, kozmetik ve temizlik sektörü, enerji sektörü, petrol sektörü, otomotiv fabrikaları, metal sektörü, deri sektörü, tersaneler, tekstil sektörü, petrokimya, sağlık sektörü, maden sektörü, inşaat sektörü, vb. gibi birçok özel sektörde iş imkânı bulabilir. Kamu sektöründe çalışanlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik Hizmetler Sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. 

Bir kimya teknikerinin ana görevi; kimyager ve kimya mühendislerine laboratuvar ve endüstriyel uygulamaların işleyişinde yardımcı olmaktır. Bu doğrultuda, programda kimyanın temel prensipleri konusunda geniş bilgiye ve ileri teknoloji cihazlarını kullanma ve kontrol etme yeteneğine sahip teknikerlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları
Kimya Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Kimya Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Kimya Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Kimya Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Çevre Mühendisliği
-Kimya
-Kimya Mühendisliği
-Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya
-Kimya ve Süreç Mühendisliği
-Polimer Mühendisliği

Kimya Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Kimya Teknolojisi mezunlarının 75-83 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Kimya Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Kimya Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Kimya Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Kimya Teknolojisi maaşları, Kimya Teknolojisi KPSS atama puanları, Kimya Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger