İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
İş ve Uğraşı Terapisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için İş ve Uğraşı Terapisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. İş ve Uğraşı Terapisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. İş ve Uğraşı Terapisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir?
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İş ve Uğraşı Terapisi İş İmkanları 2017
İş ve Uğraşı Terapisi Mezunları Ne İş Yapar?
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Maaşları 2017
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İş ve Uğraşı Terapisi KPSS Taban Puanları 2017
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Yorumları 2017

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir?
“Hastanın patolojisini azaltmak, sağlığını sürdürmek, adaptasyon ve verimliliğini sağlamak için, seçilmiş işlerde fonksiyonlarını düzenlemek, güçlendirmek ve performansını arttırmak sanatıdır. Bir diğer anlatımla, herhangi bir hastalık, kaza, doğumsal sakatlık veya yaşlanma sonucu mental, sosyal veya fiziksel yeteneklerde oluşan bozukları iyileştirmek, mevcut yetenekleri geliştirmek, ortaya çıkartmak, kişinin bu yeteneklerini günlük hayatında kullanabilmesini öğretmek için uygulanan amaca yönelik hareketlerdir.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra iki yıldır. Eğitim süresince ; - Anatomi, - Fizyoloji, - Kinezyoloji, - Rehabilitasyon tıbbına giriş, - Davranış bilimleri, - Pediatrik rehabilitasyonuna giriş, - Nöroanatomi, - İş ve uğraşı terapisinde temel kavramlar, - Nörolojik rehabilitasyon, - Pediatrik rehabilitasyon iş ve uğraşı terapisi - Kas iskelet sistemi hastalıkları rehabilitasyonu, - Nörolojik hastane rehabilitasyonu ve iş uğraşı terapisi, - Ortezler ve ortez uygulaması, - İleri klinik iş ve uğraşı terapisi ve uygulamaları, - Tıbbi tarih ve deontoloji, - Fizik tedavi modaliteleri, - Günlük yaşam aktivitelerinde çevresel düzenlemeler, - Rehabilitasyon ekibinde ekip elemanlarının ve ailelerinin görevleri, - Klinik uygulamalar gibi meslek dersleri ile - Yabancı Dil,Türk dili,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri verilmektedir.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü İş İmkanları
Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı hastahanelerde, özel kliniklerde, özel rehabilitasyon merkezlerinde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde iş bulabilirler. Trafik kazaları, iş kazaları ve çeşitli hastalıklar gibi nedenlerle iş ve uğraş terapisi teknikerlerine ihtiyaç duyulmaktadır.
-Hastaneler
-Sağlık merkezleri
-Geriatri merkezleri
-Rehabilitasyon merkezleri
-Özel kurumları
-Sosyal aktivite merkezleri
-Hastanın kendi evi ve iş yeri
-Halk sağlığı ve iş sağlığı
-Özel okullar

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Fizyoterapist kontrolünde;
- Hekim muayenesinden sonra, hastanın değerlendirmesini yapar,
- Hastaya uygun tedavi programı hazırlar,
- Tedavi programını hastaya uygular,
- Vücudun hareket gücü azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler uygular,
- Felçli hastalara özel tedavi uygular,
- Tümüyle yok olan veya işlevini yerine getiremeyen organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların kullanımını hastaya öğretir,
- Uygulanan tedaviden sonra hastaya ev egzersizleri gösterir.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Maaşları
İş ve Uğraşı Terapisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İş ve Uğraşı Terapisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İş ve Uğraşı Terapisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Ergoterapi
-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Hemşirelik
-Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İş ve Uğraşı Terapisi mezunlarının 56-75 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İş ve Uğraşı Terapisi bölümü iş olanakları 2 yıllık İş ve Uğraşı Terapisi mezunları ne iş yapar, İş ve Uğraşı Terapisi bölümü hakkında bilgi, İş ve Uğraşı Terapisi maaşları, İş ve Uğraşı Terapisi KPSS atama puanları, İş ve Uğraşı Terapisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger