İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
İş Makinaları Operatörlüğü hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için İş Makinaları Operatörlüğü bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. İş Makinaları Operatörlüğü mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. İş Makineleri Operatörlüğü bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Nedir?
İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İş Makinaları Operatörlüğü İş İmkanları 2017
İş Makinaları Operatörlüğü Mezunları Ne İş Yapar?
İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Maaşları 2017
İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İş Makinaları Operatörlüğü KPSS Taban Puanları 2017
İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Yorumları 2017

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Nedir?
İş Makinaları Operatörlüğü Programının temel amacı, üretim ve hizmet sektörlerinde çalışacak tekniker düzeyinde ara insan gücü yetiştirmektir. İş Makinaları Operatörlüğü teknikeri, temel üretim konusunda yeterli bilgiye sahip sanayide kullanılan sistem ve teknolojiyi tanıyan, özelliklerini bilen, bilgisini endüstriyel sistem ve ekipmanlara uygulayabilen kişidir.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bu eğitim süresince öğrenciler; teknik resim, mühendislik mekaniği, mukavemet, meslek resmi, motorlar, hidrolik ve pnömatik sistemleri, yakıtlar ve yağlar, termodinamik, oto elektriği, matematik v.b. dersler alırlar. (İşletmelerde 40 işgünü pratik ve teorik staj yapılır.)
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İş Makineleri” önlisans diploması ve “İş Makineleri Teknikeri” unvanı verilir.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü İş İmkanları
Program mezunlarının istihdam alanları oldukça geniştir. Programdan mezun olanlar İş Makinesi Operatörü unvanı her alanda istihdam edilebilirler.
Meslek Yüksekokulu İş Makineleri bölümünü bitirenler kamu  kuruluşlarının ilgili birimlerde tekniker kadrosuyla çalışmaktadırlar. Ayrıca özel kuruluşlarda  ve şantiyelerde teknik ara eleman olarak çalışma şansına sahiptirler, Kendi işyerlerini açabilirler, İş Makineleri üretim ve montaj fabrikalarında görev alırlar.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
İş Makinaları Operatörlüğü Programından mezun olan öğrencilerimiz aşağıdaki özellikleri taşıyacaklardır.
-Kendi işyerlerini kurabilirler.
-Makine fabrikalarında tekniker olarak çalışabilirler.
-İş Makinaları imalat, montaj, ve bakımını yapabilirler.
-Mevcut bir projeyi okuyabilir ve uygulayabilirler.
-Makine işletmelerinde kalite yönetim sistemlerinin uygulanmasında aktif rol oynarlar.
-İş makinalarını kullanabilirler.

GÖREVLERİ
-Makine ya da otomotiv mühendisleri tarafından tasarlanan her türlü iş makinesinin teknik resmini çizer,
-Bilgisayardan yararlanarak İş makinelerinin üretim projesini hazırlar,
-İlgili atölye ve şantiyelerdeki iş makinelerinin arızasını  bulma ve giderme işlemlerini, test edilmesini, bakım ve onarım işlemlerini yapar,
-İlgili atölye ve şantiyelerdeki vasıflı elemanları sevk ve idare eder,
-İş makinelerinin teknik gelişmelerini takip ederek vasıflı elemanları (ustabaşı, operatör vb.) gelişen makinelere adapte eder. Ayrıca iş güvenliği eğitimi verir.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Maaşları
İş Makinaları Operatörlüğü bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İş Makinaları Operatörlüğü mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İş Makinaları Operatörlüğü maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Makine Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği
-Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İş Makinaları Operatörlüğü mezunlarının 79-80 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İş Makinaları Operatörlüğü Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İş Makinaları Operatörlüğü bölümü iş olanakları 2 yıllık İş Makinaları Operatörlüğü mezunları ne iş yapar, İş Makinaları Operatörlüğü bölümü hakkında bilgi, İş Makinaları Operatörlüğü maaşları, İş Makinaları Operatörlüğü KPSS atama puanları, İş Makinaları Operatörlüğü iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger