İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
İnternet ve Ağ Teknolojileri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. İnternet ve Ağ Teknolojileri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Nedir?
İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İnternet ve Ağ Teknolojileri İş İmkanları 2017
İnternet ve Ağ Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar?
İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Maaşları 2017
İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İnternet ve Ağ Teknolojileri KPSS Taban Puanları 2017
İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Yorumları 2017

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Nedir?
İnternet ve Ağ Teknolojileri programı, bilgi teknolojisi sistemlerinin kuruluşunu yapacak  ve kullanımını yönetecek mezunlar yetiştirmek üzere tasarlanmış bulunmaktadır. Kullanıcıların internetin her türlü faydasından yararlanmasını sağlayacak elemanlar yetiştirmek üzere kurgulanan İnternet ve Ağ Teknolojileri programı, internet altyapı ve donanımı, işletim sistemleri, sunucular, aktarma cihazları gibi donanımların kurulması ve yönetilmesini üstlenecek elemanlar yetiştirmektedir.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

1. Yılda: İngilizce, Matematik, Algoritma, Bilgisayar, Haberleşme ve Türk Dili ve İnkılap Tarihi, Elektronik, Programlama, Ağ Teknolojileri, Veri Tabanı dersleri;
2. Yılda: Mesleki İngilizce, İnternet Programlama, Ağ Sistemleri, Veri Tabanı, Grafik ve Animasyon, Haberleşme, Sunucu Yönetimi, 3 Boyutlu Tasarım ve Modelleme dersleri verilmektedir.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü İş İmkanları
İnternet ve Ağ Teknolojileri ön lisans mezunlarının iş bulma olanakları geniştir. Hemen hemen tüm kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Bilgisayarın ve internetin her alanda yaygınlaşması, bu meslekteki elemanların iş bulmalarını kolaylaştırmakta ve aranan eleman olma özelliklerini daha uzun bir süre koruyacaklarını göstermektedir. Bu meslek hem kadınlara hem de erkeklere yöneliktir. İnternet ve Ağ Teknolojileri mezunları diplomalarının yanı sıra Microsoft, Cisco ve HP gibi teknoloji firmalarının sınavlarına girip dünya çapında geçerliliği olan uzmanlık sertifikalarına ve unvanlarına sahip olabilirler.
-Microsoft iş ortakları
-HP iş ortakları
-Cisco iş ortakları
-KOBİ’lerin bilgi işlem bölümleri
-Büyük firmaların bilgi işlem departmanları
-Kamu kurumları
- İnternet servis sağlayıcılar
-Ağ/sistem destek firmaları
-Bilişim teknolojileri eğitim ve danışmanlık firmaları
-Freelance (serbest)

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Sistem ve iletişim altyapısı için kurum ihtiyaçlarını belirler.
-Kullanılacak sistemin tasarımını yaptıktan sonra gerekli donanımı ve yazılımı belirler sonrasında kurulumunu sağlar.
-Düzenlenen ve kurulan sistemin doğru bir şekilde işlemesi için sürekli sistemi denetler ve sistemin işleyişinde çıkan sorunları çözer.
- İnternet uygulamaları uzmanı ilgili alanla (sağlık, eğitim vs.) alakalı sistemin çatısını oluşturacak bilgileri bilgisayara girer.
-Dış kullanıcının istediği ölçütlere göre bilgi edinebilmesi için gerekli programları yapar ve internet ortamına aktarır.
-Sektördeki bilgisayarların hangisinin bütün bilgisayarlara hangisinin kısmi bilgisayarlara bağlanacağını düzenler.
-Dışarıdan yapılacak olan erişimlerde güvenliği ve denetimi sağlar.
- İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular.
-Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır.
-Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Maaşları
İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İnternet ve Ağ Teknolojileri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İnternet ve Ağ Teknolojileri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bilgisayar Mühendisliği
-Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
-Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
-Bilgisayar-Enformatik
-Bilişim Sistemleri Mühendisliği
-Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
-Bilgisayar Bilimleri
-Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
-Matematik-Bilgisayar
-Yazılım Mühendisliği

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İnternet ve Ağ Teknolojileri mezunlarının 88-89 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İnternet ve Ağ Teknolojileri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümü iş olanakları 2 yıllık İnternet ve Ağ Teknolojileri mezunları ne iş yapar, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümü hakkında bilgi, İnternet ve Ağ Teknolojileri maaşları, İnternet ve Ağ Teknolojileri KPSS atama puanları, İnternet ve Ağ Teknolojileri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger