İkram Hizmetleri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
İkram Hizmetleri hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için İkram Hizmetleri bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. İkram Hizmetleri mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. İkram Hizmetleri bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İkram Hizmetleri Bölümü Nedir?
İkram Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İkram Hizmetleri İş İmkanları 2017
İkram Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?
İkram Hizmetleri Bölümü Maaşları 2017
İkram Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İkram Hizmetleri KPSS Taban Puanları 2017
İkram Hizmetleri Bölümü Yorumları 2017

İkram Hizmetleri Bölümü Nedir?
Otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan kişidir.

İkram Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Ayrıca, Dünya Mutfakları ile ilgili seminer çalışması ve 2 ay yaz stajı yaptırılır.

İkram Hizmetleri Bölümü İş İmkanları
Yiyecek içecek işletmeciliği programını bitiren kişilerin çalışma alanları oldukça geniş sayılabilir. Turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere otel, restoran, pastane, yemek fabrikası, bar, fast-food, catering (ikram hizmetleri), konaklama tesisler vb. gibi yiyecek-içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili işyerlerinde çalışabilirler.

Yabancı dil bilgisi olanların iş bulma şansı daha yüksektir.

İkram Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Bu programdan mezun olanlar; genellikle büro ortamında veya kapalı mekanlarda (mutfak, depolama yerleri, restoran ve otellerin servis ve bar kısımları) çalışır. Zaman zaman açık alanda da çalışabilir. Çalışırken mutfak personeli, servis personeli, teknik servis ve müşterilerle iletişim halindedir.
Bu program; otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan, bir iş planını uygulayabilen, koku ve tat alma duyusu gelişmiş, çabuk ve düzenli çalışabilen, dikkatli ve titiz, sorumluluk duygusu yüksek  insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

-Müşterilerin isteklerini alır,
- İstekler doğrultusunda maliyeti hesaplar ve müşteriye bildirir,
-Alınan istekler doğrultusunda malzemeyi satın alma, pişirme ve müşteriye iletme işlerinde görevli üniteleri görevleri doğrultusunda bilgilendirerek hizmetin zamanında ve kaliteli olarak yerine getirilmesini sağlar,
-Hizmetin yerine getirilmesinde oluşabilecek aksaklıklara müdahale eder, hizmet sonrası şikayet, dilek ve önerilerin alınmasını sağlar,
-Gıda ile ilgili kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip eder ve gereğini yapar.

İkram Hizmetleri Bölümü Maaşları
İkram Hizmetleri bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İkram Hizmetleri mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İkram Hizmetleri maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İkram Hizmetleri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Aile ve Tüketici Bilimleri
-Beslenme ve Diyetetik
-Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
-Gastronomi ve Mutfak Sanatları

İkram Hizmetleri Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İkram Hizmetleri mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İkram Hizmetleri Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İkram Hizmetleri bölümü iş olanakları 2 yıllık İkram Hizmetleri mezunları ne iş yapar, İkram Hizmetleri bölümü hakkında bilgi, İkram Hizmetleri maaşları, İkram Hizmetleri KPSS atama puanları, İkram Hizmetleri iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger