İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Nedir?
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi İş İmkanları 2017
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Nedir?
 Günümüzde büyük öneme sahip iklimlendirme ve soğutma alanında ilgili sistemlerin tasarım ve fonksiyonlarını gerçekleştirmek, bu sistemlerin kurulması, işletilmesi, bakım ve onarımı konularında geniş teknik hizmet vermek üzere nitelikli ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan bir ön lisans programıdır. 

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
İklimlendirme ve soğutma, yalnızca insanların AVM, Plazalar, iş merkezleri, kara, hava ve deniz taşıtları ve tabiki evler gibi ortamlarda konforlu bir şekilde çalışmalarını sağlayan ortam için gerekli değil, sanayinin muhtelif kademelerinde; soğuk hava depoları, çok düşük sıcaklıklarda depolama, muhtelif kimyasal işlemlerin ardından hızlı soğutma gibi uygulamaları kapsayan çok yönlü bir alandır. 

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programını bitirenlere "İklimlendirme-Soğutma Teknikeri" ünvanı verilir. İklimlendirme-soğutma teknikeri makine mühendisinin gözetimi ve yönetimi altında binaları ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yapımı, kurulması ve çalıştırılması için planlanan işleri yürütür; motorları monte eder, boruları döşer, sistemin bakımı ve onarımını yapar.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı mezunları, binaların, taşıtların, soğuk hava depolarının ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin projelendirilmesi, kurulması ve çalıştırılması için planlanan faaliyetleri yürütebilirler. Ayrıca, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika veya imalathanelerde, soğuk hava depolarında, AVM 'ler, nükleer tesisler, büyük marketlerde teknik bilgilerini kullanarak çalışabilirller  ve kendi iş yerlerini de açabilirler.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Maaşları
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Enerji Sistemleri Mühendisliği
-Makine Mühendisliği

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi mezunlarının 85-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi mezunları ne iş yapar, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi maaşları, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi KPSS atama puanları, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger