Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Nedir?
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İş İmkanları 2017
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Mezunları Ne İş Yapar?
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Maaşları 2017
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği KPSS Taban Puanları 2017
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Yorumları 2017

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Nedir?
Hukuk sekreterleri, yargı organlarında çalışan yönetici, yargılayıcı ve savunucu kişilerin günlük işlerini organize eden, belge hazırlayan, büro içi ve dışı haberleşmeyi sağlayan, dosyalama ve arşivleme hizmetlerini kendine özgü olan hukuki kavramlarla, deyim ve terimlerle yapabilen, toplantı ve seyahat organize etme bilgi ve becerisine sahip, nitelikli kişilerdir. 

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Büronun ve yöneticinin haberleşmesini etkin kılan, yazışmaları yapan, toplantıları organize eden, büro teknolojilerini etkin bir şekilde kullanan ve büronun yönetimini gerçekleştiren, yeniliklere, gelişmelere açık kişiler yetiştirmektedir.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü İş İmkanları
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü’nden mezun olan öğrenciler ön lisans diploması ve “Hukuk Büro Yönetimi Sekreteri” unvanı alır. Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. Hukuk sektörünün kamu ve özel kurumlarında hukuk sekreterlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Meslek elemanları hukuk büroları, barolar, adliyeler, icra müdürlüklerinde çalışma imkanına sahiptirler. 

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Özel sektör ve kamu kuruluşlarında yönetici sekreterleri; çeşitli işletmeler ile kamu ve özel sektöre ait idarelerin; belediyeler, dernekler, odalar, barolar gibi kurumların ilgili bölümlerinde istihdam edilirler. Ayrıca; hukuk, hekimlik, mühendislik, mimarlık bürolarının temel ihtiyacı olan yönetici sekreterliği görevini en iyi bir şekilde yapabilecek elemanlardır.
- İşyerine gelen iş sahiplerini (müvekkilleri) ve ziyaretçileri kabul eder ve görüşmek istenilen kişi ile (avukat, savcı, hukuk müşaviri gibi) görüşmesini sağlar,
- Avukatlık bürosunda çalışıyorsa (davacı kişi avukatına vekaletname verdikten sonra) konu üzerinde avukatın hazırladığı yazıyı (dilekçeyi) usulüne uygun olarak daktilo eder ve adliyeye götürür,
- Adliyeden davalar ile ilgili gelen her tür yazıyı ilgili dosyaya takar,
- Duruşma günlerini izleme defterine kaydeder,
- İstem üzerine tapu veya diğer kütük belgelerini çıkartır,
- Makbuzları hazırlar ve imzalattırır,
- Gerektiğinde bir başka şehre gidip-gelir,
- Baronun kendisine verdiği kart (bir çeşit yetki belgesi) ile adliyeden veya icra dairesinden dava ile ilgili evrak kopyasını alır,
- Çalıştığı yerin iyi görünümde olması için gerekli düzenlemeyi yapar.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Maaşları
Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Halkla İlişkiler
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-İşletme

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği mezunları ne iş yapar, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümü hakkında bilgi, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği maaşları, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği KPSS atama puanları, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger