Harita ve Kadastro Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Harita ve Kadastro hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Harita Kadastro bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Harita ve Kadastro mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Harita-Kadastro bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Harita ve Kadastro Bölümü Nedir?
Harita ve Kadastro Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Harita ve Kadastro İş İmkanları 2017
Harita ve Kadastro Mezunları Ne İş Yapar?
Harita ve Kadastro Bölümü Maaşları 2017
Harita ve Kadastro Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Harita ve Kadastro KPSS Taban Puanları 2017
Harita ve Kadastro Bölümü Yorumları 2017

Harita ve Kadastro Bölümü Nedir?
Harita kadastro programının amacı, baraj, imar, kadastro, yol, sulama, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını teşkil eden harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde bizzat çalışacak mühendis ile işçi arasında uygulayıcı insangücü yetiştirmektir.

Harita ve Kadastro Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Mezunlara “Harita Kadastro Teknikeri” ünvanı verilir. Bu mezunlar harita kadastro mühendisinin oluşturduğu plan ve arazi uygulamalarına yardımcı olabilecek nitelikte işler yapabilmektedirler.

Harita ve Kadastro Bölümü İş İmkanları
Harita Kadastro Teknikeri unvanı alırlar. İş alanları oldukça geniştir.
-Bayındırlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklar,
-Belediyelerin İmar, Fen İşleri, Altyapı v.b Müdürlükleri,
-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,
-İSKİ, İGDAŞ, İZGAZ v.b. BİT'ler,
-TEDAŞ, Elektrik İşleri Etüd İdaresi,
-Arsa Ofisi, İller Bankası,
-DSİ, ETİBANK, Köy Hizmetleri,
-TKİ, TC Karayolları ve Devlet Demiryolları gibi çeşitli kamu kuruluşlarının yanı sıra harita ve inşaat sektöründe hizmet veren özel müteahhitlik büro ve şirketlerinde de çalışabilirler.

Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır.Ülkemizde gelecekte de harita kadastro alanlarında yetişmiş bilgi ve beceri sahibi, uygulayıcı elemanlara gereksinim duyulacaktır.

Harita ve Kadastro Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Altyapı Hizmetleri (içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik, telekomünikasyon, doğalgaz vb.),
-Ulaşım,
-İmar Uygulamaları,
-Yeni Konut Alanlarının Yerine Uygulanması (Yapı Denetim Uygulamaları),
-Kent Bilgi Sistemi Uygulamaları,
-Arsa ve Arazi Düzenlemeleri (3194 sayılı İmar Yasası vb.) gibi temel mühendislik hizmetlerinin yerine getirilmesi,
-Kadastro ve halihazır amaçlı temel harita çalışmalarının güncelleştirilmesi,
-Zamana bağlı yer değiştirmelerinin (yer kabuğu ve deprem hareketleri) belirlenmesi,
-Elde edilen konuma ve mülkiyete dayalı bilgilerin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı bir veri tabanı ortamında saklanması, işlenmesi ve değerlendirilmesi,
-Afet Yönetim Sistemlerinin geliştirilmesi,

Harita ve Kadastro Bölümü Maaşları
Harita ve Kadastro bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Harita ve Kadastro mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Harita ve Kadastro maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Harita ve Kadastro Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Çevre Mühendisliği
-Geomatik Mühendisliği
-Harita Mühendisliği
-Jeoloji Mühendisliği
-Orman Mühendisliği
-Tapu Kadastro
-Şehir ve Bölge Planlama

Harita ve Kadastro Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Harita ve Kadastro mezunlarının 76-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Harita ve Kadastro Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Harita ve Kadastro bölümü iş olanakları 2 yıllık Harita ve Kadastro mezunları ne iş yapar, Harita ve Kadastro bölümü hakkında bilgi, Harita ve Kadastro maaşları, Harita ve Kadastro KPSS atama puanları, Harita ve Kadastro iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger