Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Halıcılık ve Kilimcilik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Halıcılık ve Kilimcilik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Halıcılık ve Kilimcilik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Halıcılık ve Kilimcilik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Nedir?
Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Halıcılık ve Kilimcilik İş İmkanları 2017
Halıcılık ve Kilimcilik Mezunları Ne İş Yapar?
Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Maaşları 2017
Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Halıcılık ve Kilimcilik KPSS Taban Puanları 2017
Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Yorumları 2017

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Nedir?
Halı ve kilimin renk, motif ve ölçülerini tasarlayarak üretimin diğer aşamalarına aktif olarak katılan kişidir.

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-4 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Programdaki derslerle öğrencilere halı ve kilimle ilgili temel teorik bilgi ve becerilerin kazandırılması, Kimya, Boya Teknolojisi, Temel Sanat Eğitimi Türk Desenleri, Türk Tezhip Sanatı, Halı – Kilim Dokuma Teknikleri, Tekstil Maddeleri gibi dersler okutulmaktadır.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “ Halı ve Kilim” ön lisans diploması ve “Halı ve Kilim Teknikeri ” unvanı verilir.

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü İş İmkanları
 Mezunlarımıza halıcılık işletmelerinde tekniker, desinatör, satış ve tanıtım sorumlusu ile eksper olarak görev verilmektedir. Ayrıca mezunlarımız halk eğitim merkezleri, il özel idareleri ve köy işleri bakanlığınca açılan kurslarda öğretmen olarak çalışabilmektedirler. 

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ülkemiz için önemli bir ihracat potansiyeline sahip olan halıcılık sektörde, iyi yetişmiş halı ve kilim teknikerlerin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Halı ve kilim teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezlerinde, özel dokuma fabrikalarında, özel işletmelerde çalışırlar veya kendi iş yerlerini açabilirler.
-Üretilecek halı ve kilimin desen boyut ve kalite açısından tasarımını yapmak, desenleri çizmek,
- İpliğin doğal boyalarla (kök boya) boyanmasını sağlamak,
- Halı ve kilimin dokunacağı el tezgahlarına çözgü takmak ve tezgahı ayarlamak
- Halı ve kilimin dokunması ile kalitesinin kontrolü ve pazarlanması aşamasında çalışmak veya nezaret etmek,vb. görev ve işlemleri yerine getirir.


Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Maaşları
Halıcılık ve Kilimcilik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Halıcılık ve Kilimcilik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Halıcılık ve Kilimcilik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-El Sanatları
-Geleneksel Türk El Sanatları
-Geleneksel Türk Sanatları
-Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri
-Tezhip (Süsleme)

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Halıcılık ve Kilimcilik mezunlarının 88-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Halıcılık ve Kilimcilik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Halıcılık ve Kilimcilik bölümü iş olanakları 2 yıllık Halıcılık ve Kilimcilik mezunları ne iş yapar, Halıcılık ve Kilimcilik bölümü hakkında bilgi, Halıcılık ve Kilimcilik maaşları, Halıcılık ve Kilimcilik KPSS atama puanları, Halıcılık ve Kilimcilik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger