Geoteknik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Geoteknik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Geoteknik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Geoteknik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Geoteknik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.
Zemin mekaniği ve temel inşaatı bilim dallarının her ikisini birlikte içine alan anabilim dalı, geoteknik anabilim dalıdır. Geoteknik anabilim dalı; tüm yapıların (binalar, köprüler, barajlar, dayanma duvarları, silolar, yollar vb.), zemin üzerine veya içine güvenli ve ekonomik olarak yerleştirilmesi ile ilgilidir.
Zemin mekaniğinde zeminlerin fiziksel ve mühendislik özellikleri belirlenerek zeminlerin tanımlaması yapılmaktadır. Temel inşaatında ise belirlenen zemin özelliklerine bağlı olarak zemin ve temel etkileşimleri incelenmektedir. Ayrıca yapı altındaki zeminin derinliğine öğrenilmesine zemin incelemesi denilir. Bu etüdü geoteknik konusunda uzman inşaat mühendisi esas olmak üzere "jeofizik müh.", "jeoloji müh.' birlikte yapar.

İÇİNDEKİLER
Geoteknik Bölümü Nedir?
Geoteknik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Geoteknik İş İmkanları 2017
Geoteknik Mezunları Ne İş Yapar?
Geoteknik Bölümü Maaşları 2017
Geoteknik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Geoteknik KPSS Taban Puanları 2017
Geoteknik Bölümü Yorumları 2017

Geoteknik Bölümü Nedir?
Evrensel değerler ışığında, bilim, teknoloji ve kişisel birikimlerden yararlanarak uluslararası düzeyde hizmet verebilecek donanıma sahip teknikerler yetiştiren, çağdaş eğitim ve araştırma stratejilerinin oluşturulması ve uygulamasında önde gelen, dünyada yetkinliği kabul edilen bir bölüm olmaktır.

Geoteknik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bölümde yürütülen akademik çalışmalar özellikle kaya mekaniği, zemin mekaniği, arazi deneyleri ve zemin iyileştirme alanlarında yoğunlaşmaktadır. Geoteknik tasarımlar ve doğal malzemelerin deneyleri ve arazi deneyleri konularında uygulamalı eğitime dayalı Teknikerler yetiştirmektedir. Geoteknik bölümünde, Zemin Mekaniği, Yapı Mekaniği, Kaya Mekaniği, Topografik ve Jeolojik Harita Bilgisi, Jeoloji ve Kayaç Bilgisi, Sondaj Tekniği, Hidrojeoloji gibi dersler verilmektedir. Laboratuvar dersleri kapsamında Kaya mekaniği laboratuvarı, zemin mekaniği laboratuvarı, mikroskop laboratuvarında kayaçların mikroyapısal, fiziksel ve mekanik özellikleri uygulamalı olarak gösterilmektedir. 

Geoteknik Bölümü İş İmkanları
Geoteknik Programı mezunları sektörel olarak maden, zemin etüd, zemin iyileştirme, baraj, tünel projelerinde ve sondaj firmalarında ayrıca devlet kurumlarında istihdam edilmektedir.

Geoteknik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
- İnşaat mühendisinin, jeoloji mühendisinin gözetimi altında veya iş sahibi kişi, kurum, kuruluşların istekleri doğrultusunda incelenmesi istenen araziyle ilgili arazi ve laboratuar çalışmaları yapar,
-Arazinin yapısına göre ve talimatlar doğrultusunda gerekli sıklık ve derinlikten numuneler alır,
-Alınan numuneleri analiz eder,
-Arazi ve laboratuar deneylerinin analiz sonuçlarını raporlaştırır ve ilgili birimlere sunar, 
-Mühendisle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

Geoteknik Bölümü Maaşları
Geoteknik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Geoteknik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Geoteknik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 2500 ila 3500 lira arasında değişebilmektedir.

Geoteknik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İnşaat Mühendisliği
-Jeoloji Mühendisliği
-Jeofizik Mühendisliği
-Maden Mühendisliği
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Geoteknik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Geoteknik mezunlarının 85-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Geoteknik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Geoteknik bölümü iş olanakları 2 yıllık Geoteknik mezunları ne iş yapar, Geoteknik bölümü hakkında bilgi, Geoteknik maaşları, Geoteknik KPSS atama puanları, Geoteknik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger