Gemi Makineleri İşletme Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Gemi Makineleri İşletme hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Gemi Makineleri İşletme bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Gemi Makineleri İşletme mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Gemi Makineleri İşletme bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Gemi Makineleri İşletme Bölümü Nedir?
Gemi Makineleri İşletme Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Gemi Makineleri İşletme İş İmkanları 2017
Gemi Makineleri İşletme Mezunları Ne İş Yapar?
Gemi Makineleri İşletme Bölümü Maaşları 2017
Gemi Makineleri İşletme Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Gemi Makineleri İşletme KPSS Taban Puanları 2017
Gemi Makineleri İşletme Bölümü Yorumları 2017

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Hakkında Bilgi
Akademik eğitim, dört sömestirden oluşmaktadır. Öğrenciler, öncelikle ileri matematik, fizik, kimya, teknik resim, bilgisayar derslerini takiben, elektrik ve kontrol tekniklerii ile ilgili konuların yanısıra gemiler ve ısı transferi konuları ile ilgili mekanik alanlarında uzmanlaşırlar. Program başarı ile tamamlandığında öğrencilere Gemi Makineleri İşletme ön lisans diploması verilir. Mezunlar Makine Zabiti olur.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü İş İmkanları
Bu programdan mezun olan öğrenciler, Gemiadamları Yönetmeliği’nde süresi belirlenmiş olan açık deniz stajlarını tamamlamaları şartıyla, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gemiadamları Sınav Merkezince düzenlenen ”Vardiya Zabitliği” sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Sınavda başarılı olan mezunlarımıza T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uluslararası geçerliliği olan Makine Bölümü Vardiya Zabiti Yeterliği belgesi verilmektedir.
Makine Vardiya Zabitleri, Türk veya yabancı bayraklı gemilerde görev alabilmektedirler. Yönetmeliklerle belirlenmiş olan deniz hizmet sürelerini tamamlayarak ve ilgili sınavları başarmak suretiyle Baş Mühendisliğe/Baş Makinistliğe kadar yükselebilmektedirler.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Gemi Makineleri İşletme müfredatı temel olarak öğrencileri deniz ticaret gemilerinde makine zabiti görevlerine hazırlamayı amaçlar. Mezunlar, uygun gemilerde makine zabiti dönemini takiben, baş makinist olarak çalışabilirler. Mezunlar ayrıca gemilerin bakım ve tutumundan sorumlu teknisyenler ve ticari gemi filolarının teknik elemanlarıı olarak da iş bulabilirler. Mezunlar karada, enerji alanında ve turizm sanayinin otelcilik teknik hizmetleri ile ilgili pozisyonlarında çalışabilirler.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Maaşları
Gemi Makineleri İşletme bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Gemi Makineleri İşletme mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Gemi Makineleri İşletme maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
-Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
-Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği
-Endüstri Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Otomotiv Mühendisliği

Gemi Makineleri İşletme Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Gemi Makineleri İşletme mezunlarının 84-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Gemi Makineleri İşletme bölümü iş olanakları 2 yıllık Gemi Makineleri İşletme mezunları ne iş yapar, Gemi Makineleri İşletme bölümü hakkında bilgi, Gemi Makineleri İşletme maaşları, Gemi Makineleri İşletme KPSS atama puanları, Gemi Makineleri İşletme iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger