Gemi İnşaatı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Gemi İnşaatı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Gemi İnşaatı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Gemi İnşaatı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Gemi İnşaatı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Gemi İnşaatı Bölümü Nedir?
Gemi İnşaatı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Gemi İnşaatı İş İmkanları 2017
Gemi İnşaatı Mezunları Ne İş Yapar?
Gemi İnşaatı Bölümü Maaşları 2017
Gemi İnşaatı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Gemi İnşaatı KPSS Taban Puanları 2017
Gemi İnşaatı Bölümü Yorumları 2017

Gemi İnşaatı Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Gemi İnşaatı Bölümü Hakkında Bilgi
Mesleğin eğitim süresi lise eğitiminden sonra 2 yıldır. Eğitim süresince; Bilgisayar Programlama, Matematik, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Kimya, İmalat İşlemleri, Teknik Resim, Gemi Makineleri Elemanları, Gemi İnşaatına Giriş, Malzeme Bilgisi, İmalat İşlemleri, Gemi Elemanları, Bilgisayar Uygulamaları, Gemi Meslek Resmi, Gemi Direnci, Gemi İnşaatı, Bilgisayar Destekli Çizim,Gemi Geometrisi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Termodinamik, Gemi Deniz Yapıları Konstrüksiyonu, Gemi Hidrostatiği ve Kararlılık, Gemi Direnci, Buhar Kazanları Tesisatı ve İklimlendirme, Gemi Elektrik ve Elektroniği, Gemi Sevki, Gemi Hidrodinamik Dizaynı, Gemi Teorisi, Gemi Ana ve Yardımcı Sistemleri, İleri Kaynak Teknolojisi, Tersane Organizasyonu, İmalat Kalite Kontrol, Mesleki İngilizce, Proje gibi meslek dersleri ile Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri verilmektedir. Ayrıca, 40 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Gemi İnşaatı Bölümü İş İmkanları
Gemi İşaatı müfredatı temel olarak öğrencileri tersaneler ve diğer gemi ve yat yapım ve onarım tesisilerindeki görevlere hazırlamayı amaçlar. Mezunlar ayrıca gemilerin bakım ve tutumundan sorumlu teknisyenler ve ticari gemi filolarının onarımları ile ilgili teknik elemanlar olarak da iş bulabilirler. Mezunlar Gemi İnşaat Teknikeri olur.

Gemi inşaatı teknikerlerinin çalışma alanları denizcilik sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerdir. Kamu ve özel sektöre bağlı çeşitli tersanelerde ve gemi tasarımı bürolarında, mekanik atölyelerde, (kaynaklı imalat, talaşlı imalat, döküm), liman ve liman işletmelerinde gemi teknik personeli olarak iş bulabilirler. İş bulma olanağı yüksek bir meslektir.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
- Gemi inşaatı teknikeri;
- Proje tasarımı ve çizimini yapar,
- Gemi inşasında kullanılan malzemeleri sınıflandırır ve muayene eder,
- Çeliklere kullanılacak ısıl işlemlerin yapım tekniklerini uygular,
- Ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerini yapar,
- Soğuk şekillendirme makinelerinde kesme ve bükme uygulamaları yapar,
- Boru bağlantı elemanlarını kullanarak boru bağlantıları kurar,
- Boya ve raspa (demir, tahta yüzeylerdeki boya, pas vb. çıkarma, pürüzleri gidermek amacıyla kullanılan iri dişli bir törpü) işlerinin yapılmasını sağlar,
- Kalite kontrol işlemlerini yapar,
- Bakım ve onarım işlerini yapar ve/veya yapılmasını sağlar,
- Basit gemi elemanlarını yapar,
- Koruyucu gaz ve toz altı kaynak yöntemleri ile temel kaynak işlemleri yapar.

Gemi İnşaatı Bölümü Maaşları
Gemi İnşaatı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Gemi İnşaatı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Gemi İnşaatı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 2500 ila 3500 lira arasında değişebilmektedir.

Gemi İnşaatı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İmalat Mühendisliği
-Makine Mühendisliği
-Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
-Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği
-Gemi ve Yat Tasarımı

Gemi İnşaatı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Gemi İnşaatı mezunlarının 83-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Gemi İnşaatı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Gemi İnşaatı bölümü iş olanakları 2 yıllık Gemi İnşaatı mezunları ne iş yapar, Gemi İnşaatı bölümü hakkında bilgi, Gemi İnşaatı maaşları, Gemi İnşaatı KPSS atama puanları, Gemi İnşaatı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger