Geleneksel El Sanatları Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Geleneksel El Sanatları hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Geleneksel El Sanatları bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Geleneksel El Sanatları mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Geleneksel El Sanatları bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir?
Geleneksel El Sanatları Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Geleneksel El Sanatları İş İmkanları 2017
Geleneksel El Sanatları Mezunları Ne İş Yapar?
Geleneksel El Sanatları Bölümü Maaşları 2017
Geleneksel El Sanatları Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Geleneksel El Sanatları KPSS Taban Puanları 2017
Geleneksel El Sanatları Bölümü Yorumları 2017

Geleneksel El Sanatları Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-4 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Hakkında Bilgi
Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. El Sanatları Programı; iki yıllık olup, El Sanatlar kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir. Eğitim planında yer alan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler El Sanatları Teknikeri unvanı ile ön lisans derecesini alırlar.

Geleneksel El Sanatları Bölümü İş İmkanları
Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde; yörede ve ülkedeki konuyla ilgili özel atölyelerde bulma imkânları vardır. Mezunlar ayrıca kendi özel atölyelerini kurarak piyasada çalışabilirler. Geleneksel El sanatları teknikerleri halk eğitim merkezlerinde, ortaöğretimde, çıraklık eğitim merkezlerinde öğretmen; özel sektörde, tekstil alanında tekniker olarak görev alabilirler.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Geleneksel el sanatları programını bitirenlere “Geleneksel El Sanatları Teknikeri” ünvanı verilir. Geleneksel el sanatları teknikeri çalıştığı kurumda yapılacak iş için gerekli malzemenin alınmasını sağlar, çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında restorasyon mimarına, iç mimara yardımcı olur. Çalışmaların plana uygun olarak yürütülmesini sağlar. Uygulamaları bizzat yapar veya yaptırır.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Maaşları
Geleneksel El Sanatları bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Geleneksel El Sanatları mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Geleneksel El Sanatları maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-El Sanatları
-Geleneksel Türk El Sanatları
-Geleneksel Türk Sanatları
-Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri
-Tezhip (Süsleme)

Geleneksel El Sanatları Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Geleneksel El Sanatları mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Geleneksel El Sanatları Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Geleneksel El Sanatları bölümü iş olanakları 2 yıllık Geleneksel El Sanatları mezunları ne iş yapar, Geleneksel El Sanatları bölümü hakkında bilgi, Geleneksel El Sanatları maaşları, Geleneksel El Sanatları KPSS atama puanları, Geleneksel El Sanatları iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger