Fidan Yetiştiriciliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Fidan Yetiştiriciliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Fidan Yetiştiriciliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Fidan Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Fidan Yetiştiriciliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Fidan Yetiştiriciliği İş İmkanları 2017
Fidan Yetiştiriciliği Mezunları Ne İş Yapar?
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları 2017
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Fidan Yetiştiriciliği KPSS Taban Puanları 2017
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları 2017

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Nedir?
Fidan Yetiştiriciliği programının öncelikli amacı; Fidan yetiştiriciliği konusunda bilimsel altyapıya dayanarak öğrenci yetiştirmek, böylece bu konuda faaliyet gösteren özel şirketlere, kamu kuruluşlarında ziraat mühendislerine yardımcı teknik ara eleman yetiştirmektir. Ayrıca Yenişarbademli yöresinin meyvecilik potansiyelinin gelişimine katkı sağlamakla beraber, bu konuda ortaya çıkacak olan teknik eleman açığını da kapatacaktır.

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Fidan yetiştiriciliği programında öğrenim gören öğrenciler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında, Ziraat Fakültelerinin ilgili bölümlerinde, özel fidancılık işletmelerinde ve Yüksekokulumuz bünyesinde staj ve uygulama olanakları bulmaktadırlar.

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü İş İmkanları
Fidan yetiştiriciliği Programı mezunları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında Ziraat teknikeri unvanıyla, Orman ve Su işleri Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarında Orman muhafaza memuru unvanıyla çalışabilmektedirler. Bununla birlikte Orman ve Su işleri Bakanlığına bağlı fidanlıklarda, üniversitelerin araştırma ve geliştirme merkezlerinde iş bulabilmektedirler. Özel sektörde fidancılık işletmelerinde, fidan üretim kooperatiflerinde, fide ve süs bitkisi yetiştiriciliği yapan işyerlerinde ara eleman olarak çalışabileceği gibi tarımsal ilaç, gübre ve tohum pazarlamasını yapan şirketlerde tarım danışmanı olarak da çalışabilmektedirler. Ayrıca bu programdan mezun olan öğrenciler kendi fidan üretim işletmesini kurarak fidan, fide ve süs bitkisi üretimini ve pazarlamasını yapabilmektedirler.

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Üretimi yapılacak bitki veya fidanların özelliklerini de dikkate alarak elverişli iklim ve toprak yapısını belirler,
-Fidanlık yapılacak yerin seçimini yapar, fidan yetiştiriciliği için uygun ortamı sağlar,
-Toprağı analiz ettirir ve çıkan sonuca göre gerekli geliştirme çalışmalarını yapar,
-Üretim yöntem ve tekniğini belirler ve buna göre araç gereçlerini hazırlar,
-Tohumlama ve aşılama işlemlerini mevsimsel özellikleri de dikkate alarak gerçekleştirir,
-Fidanların budanması, ilaçlanması ve uygun sulama teknikleriyle sulanması işlemlerini yapar,
-Yetiştirilen bitkinin özelliğine göre uygun söküm zamanını belirler ve söküm işlemini gerçekleştirir,
-Sökülen fidanların muhafazasını sağlar, satışa hazırlar, gerektiğinde satışını yapar,
-İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından mesleğin gereklerini yerine getirir (ilaçlama, söküm , aşılama..vb. aşamalarda ). 

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Maaşları
Fidan Yetiştiriciliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Fidan Yetiştiriciliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Fidan Yetiştiriciliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Orman Endüstrisi Mühendisliği
-Orman Mühendisliği

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Fidan Yetiştiriciliği mezunlarının 70-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Fidan Yetiştiriciliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Fidan Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar, Fidan Yetiştiriciliği bölümü hakkında bilgi, Fidan Yetiştiriciliği maaşları, Fidan Yetiştiriciliği KPSS atama puanları, Fidan Yetiştiriciliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger