Evde Hasta Bakımı Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Evde Hasta Bakımı hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Evde Hasta Bakımı bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Evde Hasta Bakımı mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Evde Hasta Bakımı bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İnsanın sağlık ve beraberinde hastalık kavramına verdiği önem tüm dünyada ve ülkemizde insanlık tarihi ile gelişerek artmaktadır. Bu kavramlara hizmet eden sağlık sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ülkemizin ekonomik anlamda gelişmesiyle birlikte sağlık sektörüne verilen önem artmaktadır. Sağlık bakanlığı yayınladığı tebliğ doğrultusunda sürekli rahatsızlığı bulunan ve sürekli hastanede kalması gereken hastalar için evde hasta bakımı uygulamasını başlatmıştır. Bu kapsamda sürekli hastalığı olan ve bakıma muhtaç durumda olan hastalara ilgili sağlık personeli tarafından evinde bakım hizmeti sağlanacaktır.

İÇİNDEKİLER
Evde Hasta Bakımı Bölümü Nedir?
Evde Hasta Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Evde Hasta Bakımı İş İmkanları 2017
Evde Hasta Bakımı Mezunları Ne İş Yapar?
Evde Hasta Bakımı Bölümü Maaşları 2017
Evde Hasta Bakımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Evde Hasta Bakımı KPSS Taban Puanları 2017
Evde Hasta Bakımı Bölümü Yorumları 2017

Evde Hasta Bakımı Bölümü Nedir?
Evde Hasta Bakımı programının amacı, hastanın yaşam kalitesini yükselten, hastanın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımını yapabilen, fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hasta odası düzenleyebilen, yatak içi ve dışı egzersizler yaptırabilen, hastayı rahatlatabilen, hastayı yataktan kaldırabilen, hastaya ilaç verebilen, özel hastalıklarda bakım yapabilen, ilk yardım uygulayabilen evde hasta bakımı yapabilen eğitimli sağlık elemanı yetiştirmektir. Bu amaçla hayat boyu öğrenme perspektifinde, modern eğitime dayalı, bireysel öğrenmeyi destekleyici, öğrenci merkezli ve yeterlik kazandırmaya yönelik yöntem ve tekniklerin uygulandığı bir ön lisans programıdır.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetinin Alzheimer hastalarının bakımı ile kronik ya da uzun süreli bakım gerektiren diğer hastalıkların tedavisinin evde yapılmasının hastane koşularına göre daha ekonomik olması ve hastaların iyileşme sürecine olumlu katkı yaptığı bilinmektedir. 
Ülkemizde evde hasta bakımı verebilecek yeterli sayıda ve donanımda sağlık personeli bulunmamaktadır. Evde hasta bakım teknikleri programı bu alanda bulunan eleman açığının kapatılması hususunda sağlık sektörümüze önemli katkılar sağlayacaktır. 

Evde Hasta Bakımı Bölümü İş İmkanları
Hasta bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Belediyeler, Hastaneler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Özel  Kurumlarda yürütülen; huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, sağlık birimlerindeki hastaya yönelik uygulamalar, evde bakım hizmetleri, hastanın evini düzenleme, korumalı meskenler v.b.  uzman gözetiminde evde hasta bakım elamanı olarak çalışabilirler.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
-Evde bakım hizmetine gereksinimi olan hasta ve ailesi ile tanışmak, Hastanın durumu hakkında bilgi aldıktan sonra Hemşire Tanılama Formunu hazırlamak ve planlama yapmak, 
- Bakım gereksinimlerini belirlemek, uygulamak, sonuçlarını değerlendirirmek, gelişmeye göre bakımla ilgili yeni düzenlemeler yapmak,
 -Hemşirelik uygulamalarının her aşamasını zamanında ve eksiksiz olarak kaydetmek
- Ev ortamını hastanın gereksinimlerine uygunluk yönünden değerlendirmek(ısı, ışık, havalandırma,hijyen, tekstil, zemin, duvarlar vb.). Gürültü, ışık, ısınma, havalandırma gibi çevresel uyaranları kontrol altına alarak hastanın uyku ve dinlenmesini sağlamak
 -Hasta ve ailenin eğitim ve danışmanlık ihtiyacının belirlenmesini ve yerine getirilmesini sağlamak
- Hemşirelik bakımında gerekli olan tekniklere (asepsi, sterilizasyon, izolasyon vb.) uymak ve uyulmasını sağlamak, Kullanılan araç-gerecin kullanım sonrası dezenfeksiyon ve sterilizasyon için hazırlanmasını sağlamak,
 -Hastaya uygulanan bakım ve tedavi ile ilgili uygulamalar ve gözlemlere ilişkin hemşirelik kayıtlarını yazılı ve sözel olarak teslim etmek,
 -Hastanın kendisine ve ailesine hastalığına ilişkin ve genel sağlık konularında eğitim ve danışmanlık yapmak
 -Ünite ve ortamında enfeksiyon ve kazalara karşı güvenli bir çevre sağlamak,
 -Hekimin yazılı ve imzalı istemini almak, planlanan tedaviyi ilaç kayıt formuna kaydetmek, uygulamak
- İlaçların etki ve yan etkilerine ilişkin Hasta ve aileyi bilgilendirmek, l) İlaçların güvenli bir şekilde temin edilmesini kullanılmasını ve saklanmasını sağlamak, İlaçların son kullanma tarihlerini kontrol etmek, Narkotik ilaçların kullanımını kontrol altına almak, bunlara ilişkin talimatlara uymak

Bölüm mezunlarının genellikle çalıştığı yerler devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleridir. KPSS atamalarına bakıldığında neredeyse tüm atamaların, bu kurumlara yapıldığı görülmektedir. Herhangi bir kamu hastanesine veya üniversite araştırma hastanesine atanan evde hasta bakımı mezunları, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan hastaların bakımlarını evde yaparak, onların durumlarını takip ederler.
   Bu yüzden bakım, kontrol, egzersiz yaptırma, rahatlatma gibi yeterliklere sahip olmaları gerekmektedir. 

Evde Hasta Bakımı Bölümü Maaşları
Evde Hasta Bakımı bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Evde Hasta Bakımı mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Evde Hasta Bakımı maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Gerontoloji
-Beslenme ve Diyetetik
-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Hemşirelik
-Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

Evde Hasta Bakımı Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Evde Hasta Bakımı mezunlarının 62-82 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Evde Hasta Bakımı Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Evde Hasta Bakımı bölümü iş olanakları 2 yıllık Evde Hasta Bakımı mezunları ne iş yapar, Evde Hasta Bakımı bölümü hakkında bilgi, Evde Hasta Bakımı maaşları, Evde Hasta Bakımı KPSS atama puanları, Evde Hasta Bakımı iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger