Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Et ve Ürünleri Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Et ve Ürünleri Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Nedir?
Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Et ve Ürünleri Teknolojisi İş İmkanları 2017
Et ve Ürünleri Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Et ve Ürünleri Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Nedir?
Temel Gıda bilgilerini, çağdaş eğitim yöntemleriyle aktararak, ulusal ve uluslararası alanda mesleğini icra edebilen, endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yetkinlikte, her yönüyle donanımlı Et ve Ürünleri Teknolojisi teknikerleri yetiştirmektir. İleri laboratuvar imkânlarıyla buluşturulan öğrencilerimize, öğrenimleri sürecinde endüstride gıda alanında aktif olarak çalışma olanağı sağlamaktır. 

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Programda, Ön Lisans öğrencileri ilk yıl İngilizce, Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi zorunlu derslerin yanında, Anatomi, Laboratuvar Tekniği, Su Hijyeni ve Muayenesi, Histoloji, Et Mikrobiyolojisi, Parazitoloji, Et Kimyası gibi derslerle programa alışmaya başlarlar. İkinci sınıfta ileriye yönelik çalışacakları alanla (Et Muayenesi, Et Teknolojisi, Kalite Kontrol, Beyaz Et Teknolojisi, Et Ürünleri Katkı Maddeleri, Et parçalama, Beyaz Et Muayenesi) ilgili dersleri seçerek o alana yoğunlaşırlar. İkinci yılın sonunda dersleri başarılı olarak geçen öğrenciler Programdan Teknik Eleman olarak mezun olurlar.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Bu bölümden mezun olanlar ET VE ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİ TEKNİKERİ unvanı alırlar. Bu programı başarıyla tamamlayan Et ve Ürünleri Teknolojisi Programı mezunları; üniversitelerin Gıda Mühendisliği Fakültelerinin laboratuvarlarında, Veteriner Fakültelerinin Besin Hijyeni ve Teknolojisi araştırma-uygulama laboratuvarlarında, Sağlık Bilimleri Fakültelerinin beslenme ve diyetetik bölümü laboratuvarlarında, Ziraat Fakültelerinin Tarımsal Biyoteknoloji bölümünün araştırma-uygulama laboratuvarlarında, Fen-Edebiyat Fakültesi biyoloji ve kimya bölümlerinde, meslek yüksekokulları laboratuvar vb. birimlerinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı gıda kontrol genel müdürlüğü laboratuvarlarında, tarımsal işletmelerin il ve ilçe teşkilatlarında, TÜBİTAK, gıda kontrolü ile ilgili özel laboratuvarlarda, özel gıda işletmelerinde, gümrüklerde, et ve çeşitli gıda üretimi yapan işletmeler ve marketlerde görev yapabileceklerdir. 

Gıda mühendislerinin yardımcı elemanı olarak gıdaların üretim, işleme ve kontrolü alanında çalışırlar. Bitkisel ve hayvansal üretim sektöründe kalite kontrol laboratuvarlarında eleman olarak istihdam edilebilirler. 

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Et ve et ürünlerinin;
- Ambalaj materyalini seçer ve ambalajlama yapımını kontrol eder,
- Sağlık açısından ürünlerin zararlı olup olmadıklarını belirlemek için fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik analizler yapar,
- Kaçak kesimlerin önlenmesi için tedbir alınmasında yardımcı olur,
- Etin teknolojik kurallara göre üretilmesini sağlar ve uygular, depolama şartlarını belirler (sıcaklık, nisbi nem, hava hızı),
-Sucuk, salam sosis vb. üretiminde teknolojik şartları sağlar.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Maaşları
Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Et ve Ürünleri Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Et ve Ürünleri Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Beslenme ve Diyetetik
-Gıda Mühendisliği
-Gıda Teknolojisi
-Kimya
-Tarımsal Biyoteknoloji
-Su Ürünleri Mühendisliği
-Hayvansal Üretim
-Zootekni

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Et ve Ürünleri Teknolojisi mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Et ve Ürünleri Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Et ve Ürünleri Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Et ve Ürünleri Teknolojisi maaşları, Et ve Ürünleri Teknolojisi KPSS atama puanları, Et ve Ürünleri Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger