Eser Koruma Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Eser Koruma hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Eser Koruma bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Eser Koruma mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Eser Koruma bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Eser Koruma Bölümü Nedir?
Eser Koruma Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Eser Koruma İş İmkanları 2017
Eser Koruma Mezunları Ne İş Yapar?
Eser Koruma Bölümü Maaşları 2017
Eser Koruma Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Eser Koruma KPSS Taban Puanları 2017
Eser Koruma Bölümü Yorumları 2017

Eser Koruma Bölümü Nedir?
Kültür varlıklarını oluşturan hammaddeleri bilen, yapım-işleme teknikleri hakkında bilgi sahibi olan, bozulmalarını tanıyan, bozulmalara karşı önlem alabilen, restorasyon ve konservasyon aşamalarının tamamını uygulayabilen, güncel bilgilerle kendini her zaman yenileyebilen bilinçli teknik elemanlar yetiştirir.

Eser Koruma Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-5 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Arkeolojik ve etnografik tüm taşınabilir Kültür Varlıklarını bilimsel yöntemlerle inceleyip, bozulmalarına yol açan nedenleri saptayarak sorunu tanımlayacak, gerekli koruma ve onarım işlemlerini gerçekleştirecek meslek elemanları yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda verilen eğitimin ilkesi ise bilimsel uygulamalarda uluslararası koruma ve onarım etiklerine bağlı ve önleyici koruma yöntemlerini yaygınlaştırmayı görev edinen mezunlar vermektir.

Eser Koruma Bölümü İş İmkanları
Müzelerde, Kazılarda, Restoratör ve Konservatör olarak, mimarlarla birlikte teknik ara eleman olarak çalışmaktadır. Eser Koruma Programı mezunu olanlar Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı müze ve restorasyon laboratuarlarında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilgili birimlerde, özel müzelerde, özel laboratuarlarda, arkeolojik kazılarda ve özel restorasyon projelerinde çalışabilirler.

Eser Koruma Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Koruma teknikeri, koruma uzmanına (Konservatör) yardımcı bir eleman olup;
-Koruma uzmanı tarafından hazırlanan koruma ve onarım projesi için gerekli malzemeyi doğru ve eksiksiz olarak sağlar, 
-Koruma projesinde çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında koruma uzmanına yardımcı olur,

- Arkeolojik ya da tarihi sit alanlarında etkin koruma çalışmalarının yürütülmesine yardımcı olur,
-Taşınabilir kültür varlıklarının onarım - koruma durumlarını içeren belgelemeleri yapar ve arşivler,  
-Müze ortamında depolanan ve sergilenen taşınabilir kültür varlıklarının önleyici korumasını (paketleme, depo ve sergileme ortamının objenin korunmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesi ve kontrol altında tutulması, vb.) planlar ve uygular,
-Koruma laboratuarının ve/veya onarım işliğinin düzenini sağlar, kimyasal ve özel malzemelerin envanterini tutar,
- Koruma uygulamalarında kullanılan özel teçhizatın (mikroskop, fotoğraf makinesi, ultrasonik titreşim cihazları, su saflaştırma cihazı, dişçi motoru, bistüri, testere, makas gibi delici ve kesici aletler vb.) bakımından ve doğru olarak kullanımından ve çeşitli kimyasal bileşiklerin (yanıcı, parlayıcı, eritici ve uçucu kimyasalların)  doğru bir biçimde kullanılmasından sorumludur. 

Eser Koruma Bölümü Maaşları
Eser Koruma bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Eser Koruma mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Eser Koruma maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Eser Koruma Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Çini
El Sanatları
-Eski Çini Onarımları
-Geleneksel Türk El Sanatları
-Geleneksel Türk Sanatları
-İç Mimarlık
-İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
-Mimarlık
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
-Şehir ve Bölge Planlama
-Tezhip (Süsleme)

Eser Koruma Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Eser Koruma mezunlarının 84-85 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Eser Koruma Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Eser Koruma bölümü iş olanakları 2 yıllık Eser Koruma mezunları ne iş yapar, Eser Koruma bölümü hakkında bilgi, Eser Koruma maaşları, Eser Koruma KPSS atama puanları, Eser Koruma iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger