Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

Bireylerin yaşadıkları toplumda sağlıklı, kaliteli ve mümkün olan en uzun süre başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilmelerini sağlamak sosyal devlet anlayışının bir gereğidir. Özürlü bireyler özür türüne ve derecesine göre günlük yaşamlarında çeşitli oranlarda güçlüklerle karşılaşmakta ve destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu çerçevede bireysel ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmaksızın gideremeyen özürlü bireyin desteklenmesini amaçlayan bakım hizmetleri önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

İÇİNDEKİLER
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon İş İmkanları 2017
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Mezunları Ne İş Yapar?
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Maaşları 2017
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon KPSS Taban Puanları 2017
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Yorumları 2017

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon programı öğrencilerimizin almış olduğu eğitimle engelli bakım bilgi ve tekniklerini kullanarak, engelli ve bakıma muhtaç kişileri hayata tutundurma, gelecek kaygısından arındırma, boş zamanlarını üretken bir şekilde değerlendirme, kendi bedenine ve yaşam alanlarına karşı duyarlı ve koruyucu olmalarını alışkanlık haline getiren ve uygulatan insan gücü yetiştirmeye hizmet eden bir programdır. YGS-2 puan türü ve ?sınavsız geçiş? ile öğrenci almaktadır. Program kontenjanı 25 dir. 
Alanıyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, mesleğinin profesyonel gereklerini yerine getirebilen, engelli bireylerin temel özelliklerini, bakım ve gereksinimlerini bilen, tedavi, destek ve rehabilitasyon hizmetleri sunabilen, insanları seven, saygı duyan, hoşgörülü ve sabırlı kişilik özelliklerine sahip donanımlı meslek elemanları yetiştirmek. 

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Bakım hizmetleri; bakıma muhtaç kişiye evde veya kurumda sunulan profesyonel destek hizmetleri şeklinde tanımlanmaktadır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü İş İmkanları
Engelli bakım teknikerleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı resmi ve özel engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, çeşitli kurumların revirlerinde ve engelli bireylerin evlerinde olmak üzere görev yapabilirler. Alanda iş bulma imkanı oldukça geniştir.

Engelli bakıcıları temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, huzurevlerinde, bakımevlerinde, kreşlerde, çeşitli kurumların revirlerinde ve engelli bireylerin evlerinde de görev yapabilirler. Alanda iş bulma imkanı oldukça geniştir. Kişisel bilgi, beceri ve yeteneğe bağlı olarak meslekte işsiz kalma riski hemen hemen yoktur.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
- İş planı yapar.
- Engellinin alışkanlıklarını ortaya çıkarır.
- Engellinin iletişimle ilgili sıkıntılarının çözümüne yardımcı olur.
- Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğini ve teminini sağlar.
- Engelli bireyin doktoruna bilgi verir, yakınlarına danışmanlık yapar.
- İlaç ve malzemelerin teminini sağlar.
- Engelli bireyin odasının düzenini sağlar.
- İhtiyaçların sağlanmasında gerekli malzemeleri bireylere verir(Sürgü, ördek vb.)
- Genel vücut bakımı yapar.
- Sağlık personelinin önerdiği egzersizleri yaptırır, masaj yapar.
- Engelli bireyin giysilerini giymesi ve çıkarmasına yardım eder.
- Engelli bireyin yatağını yapar.
- Engelli bireyin beslenmesini sağlar.
- Kendi sağlığı ve iş güvenliği için önlemler alır.

Engelli bakımı teknikeri; almış olduğu engelli bakımı eğitimi ile engelli bakım bilgi ve tekniklerini kullanarak, engelli ve bakıma muhtaç kişileri hayata tutundurma, gelecek kaygısından arındırma, boş zamanlarını üretken bir şekilde değerlendirme, kendi bedenine ve yaşam alanlarına karşı duyarlı ve koruyucu olmalarını alışkanlık haline getiren ve uygulatan insan gücü olarak tanımlanabilir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Maaşları
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Beslenme ve Diyetetik
-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Hemşirelik
-Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü iş olanakları 2 yıllık Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon mezunları ne iş yapar, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü hakkında bilgi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon maaşları, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon KPSS atama puanları, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon iş imkanları 2017...

1 yorum:

Şakamı yapıyorsunuz yaa!!! İş imkanı genişmiş üç yıllık mezunum daha bi iş bulamadım.
Kpssyle falan da ataması yok bu bölümün. Sakın tercih etmeyin arkadaşlar.

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger