Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Enerji Tesisleri İşletmeciliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 

Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.
Enerji kaynaklarının gün geçtikçe daha da azaldığı ve değerinin arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Günümüze kadar keşfedilmiş her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevre ile uyumlu bir şekilde üretilmesi, tüketiciye su­nulması ve ekonomik olarak kullanılması gün geçtikçe daha da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde her işyerinde enerji uzmanı veya enerji yeterlik belgesi olan bir yetkin elemanın çalıştırılması mecburiyeti getirilmiş olması, enerji alanında nitelikli insan gücünün önemini daha da artırmıştır.

İÇİNDEKİLER
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Nedir?
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Enerji Tesisleri İşletmeciliği İş İmkanları 2017
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar?
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Maaşları 2017
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Enerji Tesisleri İşletmeciliği KPSS Taban Puanları 2017
Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Yorumları 2017

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Nedir?
Günümüze kadar keşfedilmiş her türlü enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde üretilmesi, tüketiciye su­nulması ve ekonomik olarak kullanılması süreçlerini kapsayan disiplin­ler arası bir programdır.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Enerji lojistiği bakımından üç kıta arasında bir kavşak noktası konumundaki ülkemizde ilk ve tek olan bu programımı­zın amacı; konvansiyonel, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakların­dan elde edilen enerjinin başlangıç noktasından son kullanıcıya kadar ulaştırılmasını kapsayan tüm süreçlerin planlanması, icrası, kontrolü ve iyileştirilmesinde görev alacak nitelikli insan gücünü yetiştirmektir.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları
Programdan mezun olanlar T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığın bağlı kurumlarında, Petrol ve Gaz Rafineri İşletmelerinde, Ulusal ve Uluslararası Akaryakıt ve Gaz Dağıtım şirketlerinde, Ulusal ve Uluslararası Enerji şirketlerinde, belli bir miktardan çok enerji kullanan tüm kurum ve kuruluşlarda, Akaryakıt ve Gaz Dağıtım İstasyonlarında, Servis İstasyonlarında, akaryakıt ve gaz dağıtım istasyonu olan tüm özel ve kamu sektör birimlerinde, Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunda, bünyesinde akaryakıt istasyonu bulunan konaklama tesislerinde, Lojistik Firmaları ve Ulaşım alanında, özel sektörde enerji sistemleri ve teknolojileri ile ilgili tüm alanlar, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Elektrik Üretim A.Ş,Türkiye Elektrik İletim A.Ş, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş, Devlet Su İşleri, Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı, Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş, Türk Petrol Rafineleri A.Ş gibi kurum ve kuruluşlarda iş bulma imkânına sahiptirler.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
– Tesislerin kurulması aşamasında görev alır,
– Makine ve teçhizatı çalıştırır,
– Sistem içerisinde meydana gelen arızaların tespit edilmesi, giderilmesi ile ilgili çalışmaları planlar ve takip eder. Gerekli hallerde doğrudan kendisi müdahale eder,
– Makinelerinin periyodik bakım ve onarımını verilen talimatlar doğrultusunda yapar,
– Çalışmalar sırasında iş güvenliğinin sağlanmasına çalışır, teknisyen ve işçilerin görevlerini gerektiği şekilde yapıp yapmadığını denetler,
– Periyodik olarak verileri toplar, analiz eder ve sonuçları bir rapor halinde düzenleyerek ilgililere sunar,
– Sistemi geliştirmek ve denetlemek için deneyler ve testler yapar.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Maaşları
Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Enerji Tesisleri İşletmeciliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Ekonomi
-Ekonomi ve Finans
-İktisat
-İşletme
-İşletme Bilgi Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik Yönetimi
-Pazarlama
-Ulaştırma ve Lojistik
-Uluslararası İşletme
-Uluslararası İşletmecilik
-Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
-Uluslararası Lojistik
-Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık
-Uluslararası Lojistik Yönetimi
-Uluslararası Ticaret
-Uluslararası Ticaret ve Finans
-Uluslararası Ticaret ve Finansman
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
- Ticaret ve Lojistik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Enerji Tesisleri İşletmeciliği mezunları ne iş yapar, Enerji Tesisleri İşletmeciliği bölümü hakkında bilgi, Enerji Tesisleri İşletmeciliği maaşları, Enerji Tesisleri İşletmeciliği KPSS atama puanları, Enerji Tesisleri İşletmeciliği iş imkanları 2017...

1 yorum:

Enerji tesisleri işletmeciliği bölümü 2. sınıf öğrencisiyim 1 ay sonra mezunum ama hala bu bölüm bitince ne iş yapacağız ne öğrendik hangi sıfatı aldık anlayamadık. Atamaya gelirsek ataması olmayan bir bölüm özelde çok imkan var falan filan deniyor inanın biyerde bu bölümü okudum deyin bu ne böyle bölüm mü varmış diyor herkes kimse ciddiye almıyor. bölüm kapanacak diye bir söylenti ilk günden beri vardı ve hala var. bu bölüm yerine muhasebe bölümünü seçin işletme bölümünü seçin veya makine elektrik bölümlerini tercih edebiliyorsanız oralara yönelin bu bölümden bir yol olmaz Allah yardımcımız olsun.

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger