Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Endüstriyel Tavukçuluk hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Endüstriyel Tavukçuluk bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Endüstriyel Tavukçuluk mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Endüstriyel Tavukçuluk bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Nedir?
Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Endüstriyel Tavukçuluk İş İmkanları 2017
Endüstriyel Tavukçuluk Mezunları Ne İş Yapar?
Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Maaşları 2017
Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Endüstriyel Tavukçuluk KPSS Taban Puanları 2017
Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Yorumları 2017

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Nedir?
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Mesleğin eğitim içeriği; etlik piliç, yumurta tavukçuluğu, hindi yetiştirme, bıldırcın üretimi, yemler bilgisi, kanatlı hayvan besleme, kuluçkacılık, kümes ve ekipmanlar, kesimhaneler, laboratuvar, ürün işleme, tavuk hastalıları ve sağlık koruma gibi temel konuları içermektedir.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Tavukçuluk ürünlerinden beyaz et ve yumurtanın ve bunlarının yan ürünlerinin sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesini, ambalajlanmasını ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan ara meslek elemanı yetiştiren programdır. Son yılların en hızlı gelişen sektörlerinden olan ve bu özelliğini gelecekte de sürdürmesi beklenen tavukçuluk sektörü, mezun olan öğrencilere edindikleri bilgi ve deneyimi değerlendirme açısından oldukça iyi bir saha oluşturmaktadır.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü İş İmkanları
Gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığı İl ve İlçe teşkilatlarında, Tavukçuluk
işletmelerinin değişik birimleri, yem fabrikaları, Kümes ve tavukçuluk ekipman üretim İşletmeleri, Kümes dezenfeksiyonu ve ilaçlama firmaları,Yem katkı maddeleri satış ve pazarlamasında çalışabilirler

Örnekler: Keskinoğlu tavukçuluk, Güres tavukçuluk, Abalıoğlu tavukçuluk işletmelerinde mezunlarımız çalışmaktadır.

Kanatlı hayvan sektörü gelişen bir çalışma alanıdır ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Endüstriyel Tavukçuluk Teknikerlerinin, resmi ve özel sektör ile ilgili çiftliklerde, kanatlı hayvan yetiştirmede kullanılan alet ve ekipmanların üretim ve pazarlama birimlerinde iş bulma olanakları vardır. Endüstriyel Tavukçuluk Teknikerleri kendi çiftliklerini kurarak üretim de yapabilirler.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Ticari yumurta, ticari broyler, gübre, etlik, damızlık yumurta, kesimhane, laboratuvar vb. üretim yerlerinde;
- Üretimde kullanılacak araç gereçlerin ön hazırlığını yapar,
- Ortamın temiz ve düzenli olmasını sağlar,
- İşletmedeki kanatlı hayvanların bakımı ve beslenmesi ile ilgili çalışmalar yapar,
- Kuluçka çalışması yapar,
- Kesim çalışmalarında görev alır,
- Hastalık belirtisi gösteren kanatlı hayvanların bakımını sağlar,
- En üst düzeyde verim alabilmek için yem analizleri yapar,
- Bakteriolojik ve serolojik analizler için kaanatlı hayvanlardan biyolojik materyal alır, analiz için ilgili laboratuarlara gönderilmesini sağlar,
- Ürünlerin pazarlanması çalışmalarında görev alır,
- Sağlık Bakanlığının öngördüğü kalite standartlarına uygun üretim çalışmalarında bulunur ve bunları kayıt altına alır.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Maaşları
Endüstriyel Tavukçuluk bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Endüstriyel Tavukçuluk mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Endüstriyel Tavukçuluk maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Zootekni
-Hayvansal Üretim

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Endüstriyel Tavukçuluk mezunlarının 85-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Endüstriyel Tavukçuluk Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Endüstriyel Tavukçuluk bölümü iş olanakları 2 yıllık Endüstriyel Tavukçuluk mezunları ne iş yapar, Endüstriyel Tavukçuluk bölümü hakkında bilgi, Endüstriyel Tavukçuluk maaşları, Endüstriyel Tavukçuluk KPSS atama puanları, Endüstriyel Tavukçuluk iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger