Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği nedir, ne iş yapar, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir?
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği puan türü MF-4’tür.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Endüstriyel Tasarım Mühendisliği KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. İlgili alandan formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ilk mezunlarını henüz vermemiştir. Ülkemizde az sayıda üniversitede bu bölüm bulunduğu için belli bir süre bölüm mezunlarına ihtiyaç duyulabileceği düşünülmektedir. Bölüm, MF-4 sayısal puan türü ile tercih edilmektedir. Daha çok sayısal çıkışlı öğrencilerin yazdığı bir bölümdür ancak diğer alanlardan mezun olanların da tercih etmesinde hiçbir engel yoktur. Eğitim süresi 4 yıldır. Bir lisans bölümüdür. Özellikle eğitimin birinci senesinde öğrenciler daha çok genel derslerle ilgili yetiştirilirken, sonraki yıllarda meslek bazlı eğitim verilmektedir. Bu bölümde; makine, otomotiv, hava araçları, kara araçları, deniz araçları, elektrik, elektronik, iletişim sektörü, mobilya, beyaz eşya, endüstriyel seramik, sergileme ve ambalaj sanayi gibi pek çok sektörde ar-ge tasarım birimlerinde çalışabilecek, bu sektörlerin ürün geliştirme süreçlerinde imalat/montaj projelerinin oluşturulmasında yeni teknolojilere hakim proje tasarımı ve yöneticisi profesyoneller yetiştirmek hedeflenmişdir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Endüstriyel Tasarım mühendislerinin başlıca görevi, çalıştıkları kurumlarda, kuruluşlarda veya işletmelerde, imal edilecek ürünün özelliklerini, şeklini, şemalini ve maddesini belirlemek, bununla ilgili geliştirme çalışmaları yapmaktır. Örneğin üretilecek bir çamaşır makinesinin hangi malzemeden yapılacağını, hangi renk olacağını, hangi boyutlarda olacağını vs. endüstriyel tasarım mühendisleri belirlemektedir. Mezunlar otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü, mobilya sektörü, hava, kara ve deniz taşıtları ile ilgili alanlarda çalışabilmektedir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş Olanakları
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü iş olanaklarını şu şekilde sıralayabiliriz:
Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Uçak ve Gemi İmalat Sanayi, Mobilya Sanayi, Tekstil ve Moda Endüstrisi, Makine İmalat ve Kalıp Sanayi, Cam, Seramik ve Refrakter Sanayi, Savunma Sanayi, Kaynak Malzemeleri Üretimi Sanayi, Döküm Sanayi, Biyomedikal ve Tıbbi Malzeme Üretim Sanayi, Toplu Taşıma Taşıtları Üretim Endüstrisi Plastik Teknolojisi, Kalite Kontrol ve Gözetim Şirketleri gibi çok geniş istihdam alanları bulunmaktadır. Mezun olacak mühendis adayları esas itibariyle endüstriyel üretim yapılan ve ürün geliştiren tüm sektörlerde, araştırma merkezlerinde, savunma sanayi, havacılık, uzay, tıp ve biyomedikal v.s, sektörlerinde istihdam edilebilir

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3600 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Yorumları
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş Olanakları nelerdir?
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği iş bulma imkanı var mı?
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği maaşı ne kadar?
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger