Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Endüstriyel Cam ve Seramik hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. Endüstriyel Cam ve Seramik mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Nedir?
Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Endüstriyel Cam ve Seramik İş İmkanları 2017
Endüstriyel Cam ve Seramik Mezunları Ne İş Yapar?
Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Maaşları 2017
Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Endüstriyel Cam ve Seramik KPSS Taban Puanları 2017
Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Yorumları 2017

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Nedir?
Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü; her türlü geleneksel seramikler (vitrifiye, refrakter, cam, tuğlakiremit, emaye, çini, çimento vb) ve ileri teknoloji seramikleri (yapısal ve fonksiyonel, elektronik, optik, uçak ve otomotiv, biyoseramik vb)üretimi yapan sektörlerde hammadde hazırlık, dekorlama, şekillendirme, fırınlama, laboratuar gibi süreçlerde üretim kontrolü yapan, hataları tespit eden ve çözüm geliştiren deneyimli elemanlar yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-2 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Meslek Liselerinin Seramik ve Cam Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Cam İşlemeciliği, Çini Desinatörlüğü, Çini Desinatörlüğü (Süslemecilik), Çinicilik ve Seramik, Çinicilik ve Seramik (Dekorlama), Çinicilik ve Seramik (Şekillendirme), Grafik/ Grafik Sanatlar, Grafik Tasarım, Heykel, Plastik Sanatlar, Seramik, Seramik Sanatı, Şekillendirme ve Desenleme, Tasarım ve Teknolojisi / Tasarım Teknolojisi, Kimya, Maden bölümlerinden mezun olanlar “Endüstriyel Cam ve Seramik ” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. 

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü İş İmkanları
Program mezunları Endüstriyel Cam ve Seramik Teknikeri unvanını almaktadır. Program mezunlarının istihdam alanları; cam ve seramik, tuğla, çimento fabrikaları ve bu alanla ilgili atölyelerdir. Mezunlar kamu ve özel sektörde istihdam edilebildikleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. 

Endüstriyel cam ve seramik teknikerleri; seramik kaplama malzemeleri üreten fabrikalarda, vitrifiye (Sağlık gereçleri) üreten fabrikalarda, porselen sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, elektro porselen veya izolatör üreten fabrikalarda, ileri teknoloji seramikleri üreten fabrikalarda, refrakter üreten fabrikalarda, demir- çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento fabrikalarında, kaplama malzemeleri yapıştırıcıları ve kimyasalları üreten fabrikalarda, cam sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, cam ambalaj malzemeleri (şişe, kavanoz) üreten fabrikalarda, yapı endüstrisi camları üreten fabrikalarda, otomobil camı üreten fabrikalarda, laboratuar camları üreten fabrikalarda, aydınlatma gereçleri (ampul, flouresan.) üreten fabrikalarda, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, araştırma kurumları, TSE ve üniversitelerin seramik laboratuvarlarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde ve benzeri kuruluşlarda istihdam olanakları bulabilirler.

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Endüstriyel cam ve seramik teknikeri çalıştığı birime göre farklı görevler alabilir. Üretim, arge ve kalite kontrol bölümlerine göre görev farklılıkları olabilmektedir. Bütün bölümlere ilişkin görevler bir araya getirildiğinde aşağıdaki görevler sıralanabilir.

GÖREVLERİ
-Reçete denemeleri yapar,
-Sır denemeleri yapar,
-Seramiklere sır çeker,
-Yapılan planları uygular,
-Pasta denemeleri yapar,
-Leke testi yapar,
-Yüzey kontrolü ve renk kontrolü yapar,
 -Vizkozite ve litre ağırlığı kontrolü yapar,
-Tortu kontrolü yapar,
 -Masse (çamur) hazırlar,
-Nem kontrolü yapar,
-Ham mukavemet ölçer,
-Saat başı kalite kontrol yapar.

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Maaşları
Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Endüstriyel Cam ve Seramik mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Endüstriyel Cam ve Seramik maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ile 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği
-Malzeme Mühendisliği
-Seramik
-Seramik ve Cam
-Seramik ve Cam Tasarımı

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Endüstriyel Cam ve Seramik mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü iş olanakları 2 yıllık Endüstriyel Cam ve Seramik mezunları ne iş yapar, Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü hakkında bilgi, Endüstriyel Cam ve Seramik maaşları, Endüstriyel Cam ve Seramik KPSS atama puanları, Endüstriyel Cam ve Seramik iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger