Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği nedir, ne iş yapar, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği puan türü MF-4’tür.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. İlgili alandan formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Lisans eğitiminin süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık eğitimi veren üniversitelerde (1 yılda İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere) toplam 5 yıldır. Bölümümüzün amacı, Türkiye elektronik ve haberleşme sanayilerinin hızlı teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek elektronik ve haberleşme mühendisleri yetiştirmektir. Bu amaçla öğretim programı, gelişen teknolojiye uygun biçimde sürekli yenilenmektedir. Öğrencilere ilk önce bazı ortak seçimlik temel kültür ve mühendislik dersleri dışında ortak bir program sunulmaktadır. Daha sonra öğrenciler, seçimlik derslerle kendi kariyer planlarına uygun olarak uzmanlaşmaya yönlendirilmektedir. MF-4 puan türü ile öğrenci alımı yapılan mühendislik bölümlerinden biridir. ÖSYS LYS yerleştirmelerinde oluşan taban puanları genellikle 280 ile 440 puanları arasında olmaktadır. Özellikle devlet üniversitelerinde bu taban puanlar çok daha yüksektir. Bölümden mezun olanlar mühendis unvanı ile işe başlarlar. Birçok mühendisliğe göre iş olanakları geniş sayılabilecek niteliktedir. Öğrenciler tarafından da fazlası ile rağbet görmektedir. Eğitim süresi 4 yıl olmakla birlikte, hazırlık sınıfı okutan üniversitelerde 5 yıl olmaktadır. Gidilecek olan üniversitenin hazırlık sınıfının olup olmadığı önceden araştırılmalıdır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Elektronik ve Haberleşme mühendisliği de en az elektrik-elektronik mühendisliği kadar geniş iş olanaklarına sahiptir. Çalışılabilecek birçok özel ve kamu kuruluşu bulunduğundan iş bulma olanaklarında bir sıkıntı yoktur. Mezunlar; eğitim sektöründe, yerel ve ulusal basında, eğlence sektöründe ve daha birçok alanda iş bulabilir ve hatta kendi işlerini kurabilirler. KPSS’den yeterli puanı alanlar devletin çeşitli kurum ve kuruluşlarında çalışabilir. KPSS ile atama yapılan bazı kurumlar şunlardır: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Elektrik Üretim Şirketleri, Üniversiteler, Türkiye İstatistik Kurumu, Maden İşletmeleri, Türkiye İstatistik Kurumu, belediyeler vs. KPSS taban puanları ise genellikle 85 puan civarındadır. Yani KPSS’den 85 ve üzeri puan alanlar kamuya ait bir kurumda göreve başlayabilmektedirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş Olanakları
Elektronik ve haberleşme mühendisleri; endüstrinin ve teknolojinin gelişerek yaygınlaşmış olduğu (elektronik, internet ve kablolu TV gibi alt yapının bulunduğu)  yerlerde, özellikle büyükşehirlerde başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi, ulusal ve çok uluslu şirketlerde, radyo-TV yayın, internet hizmeti ile ilgili kuruluşlarda, bilişim teknoloji şirketlerinde, sağlık sektörüne hizmet veren mühendislik kuruluşlarında, gerek araştırma geliştirme gerekse üretim ve pazarlama birimlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Çalışma alanları oldukça geniştir. Kamu ve özel sektör işyerlerinde, eğitimden savunmaya, bankacılıktan ulaşıma, müzikten imalata, eğlenceden sağlık sektörüne kadar her alanda iş bulma olanağına sahiptirler. Aynı zamanda bu sektörlerde yönetici olarak da görev alabilirler. Yurt dısında calısma imkanları da mevcuttur. Teknik bilgi ve donanımlarını yaratıcılıkları ve girişimcilikleriyle birleştirerek kendi işlerini kurma şansları da vardır. Teknolojinin giderek artan bir hızla hayatımıza girmiş olması bu konuda  birçok yeni alanın  doğmasına da neden olmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mesleğinin, gelecekte aranan meslekler arasında,  en üst sıralarda yer alması beklenmektedir. Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3600 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Yorumları
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş Olanakları nelerdir?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği iş bulma imkanı var mı?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği maaşı ne kadar?
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger