Elektrik Elektronik Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Elektrik Elektronik Mühendisliği nedir, ne iş yapar, Elektrik Elektronik Mühendisliği maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Elektrik-Elektronik Mühendisliği iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir?
Elektrik-Elektronik Mühendisliği puan türü MF-4’tür.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Elektrik-Elektronik Mühendisliği KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Olabilir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır (hazırlık sınıfı olan üniversitelerde 5 yıl) ve üniversiteler tarafından MF-4 puan türü ile alım yapılmaktadır. Yani bölümü tercih etmek isteyenlerin YGS’den sonra LYS sınavlarına da girmesi gerekmektedir. Türkiye’de en yaygın bölümlerden bir tanesidir. ÖSYS LYS yerleştirmelerinde oluşan taban puanlara bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük üniversitelerin 260’lı puanlarla alım yaptığı ve bu puanın 500’lerin üzerine çıktığı görülmektedir. Özel paralı üniversitelerde ise taban puanlar çok daha düşük olabilmektedir. Örneğin 2014-2015 yerleştirmelerinde rekor Koç Üniversitesindedir. Tam burslu olarak 535 taban puanla alım yapmıştır. Sıradaki üniversite ise 531 taban puanla devlet üniversitelerinden biri olan Boğaziçi üniversitesi olmuştur. İkinci öğretimler daha düşük puanlarla kapatmıştır. Elektrik-elektronik mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Elektrik-Elektronik mühendisleri bilişim, haberleşme, otomasyon ve enerji gibi sektörlerin yanında endüstride birçok alanda iş bulma olanağına sahiptir.
Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin uygulama alanları her geçen gün artmakta ve buna paralel olarak piyasada nitelikli mühendislere olan ihtiyaç da hızla artmaktadır
Elektrik-Elektronik mühendisleri şu alanlarda çalışabilirler: Savunma sanayi, Kablolu veya mobil haberleşme sistemleri, Kontrol ve kumanda sistemleri, Robotik, otomasyon, Modelleme ve prototip geliştirme, Yazılım sektörü, Gömülü sistem tasarımı, Donanım tasarımı, ARGE birimleri, Elektrik tesisatı, Elektrik tesisleri, enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımı, AG/OG ve Yüksek gerilim, Akademisyenlik

Elektrik Elektronik Mühendisliği İş Olanakları
Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Dünya ve Türkiye’de gelişen ileri teknolojinin temelini oluşturduğundan, bölüm mezunlarının çalışma alanları geniş, çalışabilecekleri kurum sayısı fazla olup ayrıca ülkemizde iş garantisinin fazla olduğu mesleklerden birisidir. Bölüm mezunları, teknolojinin tasarım ve analitik bakış açısı gerektiren her dalında etkinlik gösteren tüm kamu ve özel kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca mezunlar, profesyonel ve idari deneyim kazandıktan sonra çeşitli sahalarda idarecilik görevi de üstlenebilirler.

Çalışma alanları en geniş olan mühendisliklerinden bir tanesidir. Elektrik-elektronik mezunları özel sektörde iş bulabildikleri gibi devlete ait birçok kurum ve kuruluşta görev alabilmektedirler. Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü ve bağlı birimler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve bağlı birimler, Devlet Demiryolları, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü, çeşitli üniversiteler, Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi devlet kurumları, mezunları iş bulduğu kurumların başında gelmektedir. Bu büyük kurumların dışında mühendis alımı yapan daha birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ayrıca dileyen mezunlar gerekli şartları yerine getirdikten sonra üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da kalabilmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3 bin Türk Lirası dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Yorumları
Elektrik Elektronik Mühendisliği yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Elektrik Elektronik Mühendisliği İş Olanakları nelerdir?
Elektrik Elektronik Mühendisliği iş bulma imkanı var mı?
Elektrik Elektronik Mühendisliği maaşı ne kadar?
Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger