Ekonometri Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ekonometri bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Ekonometri nedir, ne iş yapar, Ekonometri maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Ekonometri iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Ekonometri Bölümü Puan Türü Nedir?
Ekonometri puan türü TM-1’dir.

Ekonometri İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Ekonometri bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-3’tür.


Ekonometri Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Ekonometri KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Ekonometri KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Ekonometri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Hayır.

Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi
Ekonometri bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Türkiye’de yirmi kadar üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Şu an itibariyle, bu üniversitelerin tamamı devlet üniversitesidir. Bölüme TM-1 puanı ile öğrenci alınmaktadır. YGS, LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girerek yeterli puanı alan herkes bu bölüme yerleşme şansına sahiptir. Bölümün dersleri ekonomi ağırlıklı olmakla birlikte işletme, hukuk gibi konuları kapsayan dersler de okutulmaktadır. Bölüm mezunları ekonometrist unvanı ile anılırlar. Ekonometri programı iktisat kanunlarının niteliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve eşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar. Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Ekonometri bölümünü bitiren kimseler “Matematiksel İktisatçı” unvanı ile görev yaparlar. Matematiksel İktisatçılar, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işler yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler dana çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslar arası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Ekonometri İş Olanakları
Kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslar arası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük alanlarda çalışabilirler. Çalışabilecekleri kurumlar; Türkiye İstatistik Kurumu, Merkez Bankası ve Devlet Planlama Teşkilatı.

Ekonometri Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500-3000 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Ekonometri Bölümü Yorumları
Ekonometri yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Ekonometri İş Olanakları nelerdir?
Ekonometri iş bulma imkanı var mı?
Ekonometri maaşı ne kadar?
Ekonometri bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger