Eczacılık Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Eczacılık bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Eczacılık nedir, ne iş yapar, Eczacılık maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Eczacılık iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Eczacılık Fakültesi Bölümü Puan Türü Nedir?
Eczacılık Fakültesi puan türü MF-3’tür.

Eczacılık Fakültesi İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Eczacılık Fakültesi bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Eczacılık Fakültesi Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Eczacılık Fakültesi KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Eczacılık Fakültesi KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Eczacılık Fakültesi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Hayır.

Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgi
Ülkemizde yirmiden fazla üniversitede bulunan Eczacılık bölümünün puan türü MF-3’tür. YGS ve LYS-1 ile LYS-2 sınavları ile hesaplanan puandır. Eczacılık okumak isteyen öğrencilerin henüz lisede iken Matematik-Fen (sayısal bölüm) bölümünü tercih etmesi mantıklı olacaktır. Ancak eczacı olmaya sonradan karar veren diğer alan çıkışlılar da bu bölümü tercih edebilmektedir. Eczacılık bölümünün eğitim süresi 5 yıldır. 5 yıllık bir lisans bölümüdür.

Mesleğin eğitim süresi 5 yıldır. Eczacılık fakültelerinde dersler teorik ve pratik olarak yürütülmektedir. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca eczane, hastane ve ilaç fabrikalarında staj yapmaktadırlar.
Öğrenciler eğitimin ilk iki yılında;
- Temel dersler: Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik vb.
- Temel sağlık dersleri: Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji vb.
- Eczacılığın başlangıcı derslerini alırlar.
Eğitimin son iki yılında ise;
- Eczacılıkla ilgili (farmasötik), bitki bilimleri (botanik) kimya ve üretim teknolojisi derslerine ilaç etkilerini inceleyen farmakoloji ve toksikoloji konularına, eczacılık tarihi ve mevzuatına ağırlık verilir.
Bu derslerin yanında programda tüm üniversite öğrencilerinin almakla yükümlü olduğu Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil dersleri yer alır.

Eczacılık Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Eczacıların başlıca görevleri aşağıda sıralanmıştır:
- Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir,
- Reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir,
- Kendisi tarafından hazırlanması gerekli olan ilaçları, formüllerine uygun olarak hazırlar veya hazırlanmasını denetler,
- İlaçları laboratuarlarda fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik yönden kontrol eder,
- Tıbbi veya diğer amaçlar için kullanılan toksin ve zehirli maddeleri hazırlar ve kurallarına göre dağıtımını yapar, bozulmaya karşı önlem alır,
- Özel zehirli maddeleri içeren reçetelerin kayıtlarını tutar; veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerin kullanılmaları konusunda önerilerde bulunur,
- İlaçların araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde birinci derecede görev alır; ilaçların ve kozmetiklerin endüstriyel üretimini ve kalite kontrolünü planlar ve gerçekleştirir,
- Eczane, ecza deposu gibi, ilaçların dağıtım ve satış zincirinde çalışan eczacılar ilaçlarla ilgili giriş belgesi, fatura, reçete gibi tüm kayıtları tutar. Özel zehirli maddeleri psikotrap ve uyuşturucu maddeleri içeren ilaçlarla ilgili tüm kayıtları tutar.

Eczacılık İş Olanakları
Eczacıların çoğunluğu, eczane eczacılığı yapmak suretiyle sağlık hizmeti verirken, hastanelerde, ilaç sanayinde, ilaç, aşı, serum ve diğer biyolojik ürünlerin üretim, kalite kontrol ve satış aşamaları ile Ar-Ge laboratuvarlarında, ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda veya Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı ve eşdeğer kurumlarda kamu eczacısı olarak çalışabilirler. Ayrıca, kozmetik alanında en donanımlı eğitimin verildiği eczacılar için, kozmetik endüstrisi de ilaç endüstrisi kadar istihdam yaratabilmektedir.

- Özel ve kamu hastane ve laboratuarlarında,
- İlaç endüstrisine yönelik fabrika ve depolarda,
- Kendilerine ait veya hastanelerde bulunan eczanelerde çalışırlar.

Son yıllarda bitkisel asıllı ilaçlara olan talebin artması nedeniyle eczacılara yeni iş alanları doğmuştur. Ayrıca kozmetik maddelerin üretim ve araştırma-geliştirme aşamalarında da görev yapan meslek elemanları vardır.

Ülkemizde kamu sektöründe eczacılara olan gereksinim oldukça azalmıştır. Eczacılar özel sektörde üretim ve pazarlama alanlarında çalışabilirler. Ayrıca son yıllarda ilaç tanıtıcısı olarak çalışanlar da bir hayli fazladır. Eczacılar Odasından alınan bilgiye göre mezun olan öğrencilerin % 80i kendi eczanelerini açmaktadır. Ancak eczane açmak oldukça büyük sermaye gerektirmektedir.

Son yıllarda eczane sayısının artması, özellikle büyük şehirlerde kazançların düşük olmasından dolayı, her yıl bir kısım eczane kapanmaktadır. İşletmecilik konusunda kendisini yetiştiren ve yabancı dil bilen mezunların iş bulma olanakları artmaktadır.

Eczacılık Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle çok daha yüksek kazançlar elde etmektedirler.

Eczacılık Bölümü Yorumları
Eczacılık yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Eczacılık İş Olanakları nelerdir?
Eczacılık Fakültesi iş bulma imkanı var mı?
Eczacılık maaşı ne kadar?
Eczacılık bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger