Ebelik Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ebelik bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Ebelik nedir, ne iş yapar, Ebelik maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Ebelik iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Ebelik Bölümü Puan Türü Nedir?
Ebelik puan türü YGS-2 ve MF-3’tür.

Ebelik İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Ebelik bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Ebelik Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Ebelik KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Ebelik KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Ebelik Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ebelik bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri ya da Sağlık/Sağlık Hizmetleri alanından formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgi
Ebelik bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. 2 yıllık ebelik bölümü var mı sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz site yorumlarında. Ancak iki yıllık ebelik bölümü yok. Bölümü bitirenlere ‘’ebe’’ unvanı verilir. İki farklı puan türü bulunmaktadır. Bazı üniversiteler ebelik bölümüne YGS-2 puan türü ile öğrenci alırken, bazıları da MF-3 puan türü ile almaktadır. Sağlık Yüksekokulları için YGS puanı kullanılırken, Sağlık Bilimleri Fakülteleri için MF-3 puanı kullanılmaktadır. YGS-2 puanlı üniversiteleri tercih etmek isteyen öğrenciler sadece YGS’ye girse de olur; ancak MF-3 puan türlü üniversiteleri tercih ebilmek için YGS’den sonra, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına da muhakkak girilmesi gerekir.

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Mezunlar, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, Üniversite hastanelerinde, Sağlık ocaklarında, Sağlık evlerinde, Ana-çocuk sağlığı ve Üreme sağlığı merkezlerinde, Aile hekimliği birimlerinde, Toplum sağlığı merkezlerinde, akademisyen olarak üniversitelerde özel sektörde çalışabilirler.

Ebelik İş Olanakları
Devlet, Özel ve Üniversite Hastanelerinde yönetici ve klinisyen olarak çalışabilirler. Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışabilirler, Özel sağlık kabinleri açarak çalışabilirler, Mezunların üst kademeye geçişi: Uzman Ebe (Yüksek Lisans, doktora), Üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler Sağlık meslek liselerinde öğretmenlik yapabilir.

Ebelik Bölümü Dersleri
Ebelik bölümünde okutulan dersler şunlardır. Ebelikte Temel Kavram Ve Nitelikler, Biyokimya, İletişim Becerileri, Anatomi, Tıbbi Biyoloji, Bilgisayar, Türk Dili, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Psikoloji, Fizyoloji, Sağlık Politikaları, Ruh Sağlığı, Farmakoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Ebelik Uygulamaları, Epidemiyoloji, Beslenme İlkeleri, Çevre Sağlığı, Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması, İlk Yardım, Sağlık Sosyolojisi, Riskli Doğum Öncesi, Ebelik Tarihi, Kadın Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kanser Biyolojisi, Yeni Doğan Hastalıkları, Doğum Koçluğu, Ebelikte Evde Bakım…  Tabi seçmeli derslerin varlığı ile beraber, bu dersler farklı üniversiteler için farklılık oluşturabilir. Ama genel olarak, ebelik bölümü dersleri bunlardır.

Ebelik Maaşları Ne Kadar?
Ebelerin tamamının kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanağı bulunmamaktadır. Özel sektördeki maaşların değişkenliğini siz de bilirsiniz. Bu durum aynı zamanda kamuda çalışan ebeler için de geçerlidir. Çalıştığı bölgeye, kuruma, hatta ile bağlı olarak değişebilir. Ama bir devlet kurumunda çalışan bir ebenin maaşı döner sermayeyi hesaba katmazsa 2016 yılında 1750-1850 lira kadar olacaktır. Döner sermaye, performans ücretleri de genellikle 700 lira dolaylarında olmaktadır.

Ebelik Bölümü Yorumları
Ebelik yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Ebelik İş Olanakları nelerdir?
Ebelik iş bulma imkanı var mı?
Ebelik maaşı ne kadar?
Ebelik bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger