Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Dil ve Konuşma Terapisi bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Dil ve Konuşma Terapisi nedir, ne iş yapar, Dil ve Konuşma Terapisi maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Dil ve Konuşma Terapisi iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Puan Türü Nedir?
Dil ve Konuşma Terapisi puan türü MF-3’tür.

Dil ve Konuşma Terapisi İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Dil ve Konuşma Terapisi bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Dil ve Konuşma Terapisi KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Dil ve Konuşma Terapisi KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Hayır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Hakkında Bilgi
Dil ve konuşma terapisti; yeni doğandan yaşlılık dönemine kadar uzanan geniş bir yelpazede insan yaşamını etkileyebilecek iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının önlenmesi, değerlendirilmesi, rehabilitasyonunu ve bilimsel incelenmesini yapan sağlık ekibinin profesyonel bir üyesidir. Ancak dünya üzerindeki ülkelerin büyük bir kısmında olduğu gibi ülkemizde de yasal düzeyde kendi mesleki otonomisine sahip bir meslek alanıdır. Bölümün ana gayesi iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları yaşayan bireylerin yaşam kalitesinin arttırılmasında hedeflenen hizmetleri planlayan ve gerçekleştiren; bozuklukların tanılanması, değerlendirilmesi, tedavi ve rehabilitasyonunda rol alan, bu amaçla mesleğini en yetkin biçimde icra eden, çağdaş bilimsel gelişme ve teknolojileri izleyen, işbirliği içinde etik çalışabilen, araştırmacı dil ve konuşma terapistleri yetiştirmektir.

Dil ve Konuşma Terapisi Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünden Lisans Diploması almaya hak kazanan öğrenciler Dil ve Konuşma Terapisti unvanını alırlar. Mezunlar, hem sağlık hem de eğitim kurumlarında istihdam olanaklarına sahiptirler:  
Hastaneler (Üniversitelerin Tıp Fakültesi Hastaneleri, Devlet Hastaneleri, Özel Hastaneleri, Askeri hastaneler),
Sağlık Ocakları, Yaşlı bakımevleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Resmi veya  Özel Eğitim Merkezleri vb.
Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Danışma Hizmetleri Merkezleri vb,
Üniversitelerde (Bölüm, Ana Bilim Dalı, Merkez, Enstitütü vb.) akademisyen olabilirler.
Kendi merkez/kliniklerini açabilirler.

Dil ve Konuşma Terapistinin başlıca görevleri şunlardır:

-İletişim, dil, konuşma, ses ve yutma sağlığı alanında önleyici programlarda görev alır.
-Toplumda ve bireylerde ses, konuşma ve dil bozukluklarına neden olabilecek risk faktörlerine yönelik farkındalık geliştirilmesi için çalışma yapar.
-İlgili uzman tabip tarafından yönlendirilen ve dil, konuşma, ses ve yutma patolojisi olan hastaların, kendi alanı ile ilgili değerlendirmesini, terapi ve rehabilitasyon planlamasını yapar ve uygular.
-Bilgisayar destekli konuşma cihazları, trakeoözefageal protezler ve benzeri konuşma aparatları, elektrolarinks, iletişim panoları gibi alternatif ve iletişimi destekleyici yardımlı ek araçlı/cihazlı ve jest, işaret dili gibi yardımsız sistemleri konusunda hastaya eğitim verir.
-Özel gereksinimi olanlar için bireyselleştirilmiş eğitim programlarında görev alır.

Dil ve Konuşma Terapisi İş Olanakları
Dil ve konuşma terapistleri tüm sağlık (kamu, özel, üniversite hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri, klinikler ve eğitim (özel eğitim merkezleri, okullar) sektörlerinde iş imkanı bulabilirler. Ayrıca kendi özel kliniklerinde serbest olarak mesleklerini icra edebilir, ilgili uzmanlarla birlikte işbirliği içinde hizmet sunabilirler. Toplum sağlığının çeşitlenen ve değişen ihtiyaçlarına uygun sağlık politikalarının üretilmesine katkıda bulunabilir, koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli rol üstlenebilirler. Akademik hayata ilgi duyan öğrenciler Türkiye’de, ABD veya Avrupa Birliği ülkelerinin önde gelen üniversitelerinde lisansüstü araştırma yapma imkânına sahip olabilirler.

Dil ve Konuşma Terapisi Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3500-4000 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Yorumları
Dil ve Konuşma Terapisi yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Dil ve Konuşma Terapisi İş Olanakları nelerdir?
Dil ve Konuşma Terapisi iş bulma imkanı var mı?
Dil ve Konuşma Terapisi maaşı ne kadar?
Dil ve Konuşma Terapisi bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger