Çevre Mühendisliği Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Çevre Mühendisliği bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Çevre Mühendisliği nedir, ne iş yapar, Çevre Mühendisliği maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Çevre Mühendisliği iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Çevre Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir?
Çevre Mühendisliği puan türü MF-4’tür.

Çevre Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Çevre Mühendisliği bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Çevre Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Çevre Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Çevre Mühendisliği KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Çevre Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?
Hayır.


Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölümün puan türü MF-4’tür. Çevre mühendisi olmak isteyenlerin öncelikle YGS sınavından en az 180 barajını geçmesi, daha sonra ise LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerek yeterli puanı alması gerekir. Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölüm birçok üniversitede okutulmaktadır.

Çevre Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Üniversitelerin Çevre Mühendisliği Bölümlerinden mezun olanlara "Çevre Mühendisi” unvanı verilir. Çevre mühendisi çevrede yapılan tüm üretim ve tüketim faaliyetlerinin insan sağlığına, refahına ve doğal dengeye zarar vermeyecek biçimde planlanması için gereken önlemleri araştırır; su, toprak ve hava ortamlarında kalite kontrolleri yapar; fabrika atıklarının insan sağlığına zararlı hale gelmeye başladığı miktarı saptar; yerleşim merkezlerinde kanalizasyon, su ve yağmur suyu şebekesi gibi sistemlerin insan sağlığına en uygun biçimde tasarlanması ve yapılıp işletilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına çalışır. Altyapı teknolojisi olarak isimlendirilen her türlü şehirsel ve endüstriyel; su temini, su iletimi, su dağıtımı ve su arıtımı konularında her türlü tasarım, planlama ve mühendislik hizmetleri, Şehirsel ve endüstriyel; atıksu toplama, arıtma ve alıcı ortama verme konularındaki her türlü tesislerin tasarım, planlama ve mühendislik hizmetleri, Katı atık toplama; taşıma, nihai uzaklaştırma (yakma, kompostlaştırma, düzenli depolama) konularında her türlü planlama ve tasarım hizmetleri, Hava kirlenmesinin önlenmesi ile ilgili ısıtma sistemi ve yakıt seçimi, baca gazlarının arıtımı konularında mühendislik hizmetleri, Çevresel etki değerlendirme konularında disiplinler arası çalışma gruplarına koordinatörlük etmek, Endüstriyel kirlenmenin önlenmesi ve en aza indirilmesi için gereken kontrol sistemlerinin tasarımı ve planlaması, Farklı çevresel kesimlerden (su, toprak, hava, canlılar vs) numune alımı, analiz ve değerlendirme çalışmalarında bulunmak, Çevre kirliliği ve doğal güzelliklerin korunması konularında, halkı ve ilgili mercileri uyarmak, tedbir önermek, uygulatmak ve denetlemek.

Çevre konuları çok yönlü olduklarından, çevre mühendisleri başta inşaat ve kimya olmak üzere, yerine göre, tüm diğer mühendislerle; şehir ve bölge plancılarıyla, mimarlarla, biyolog, kimyager ve fizikçi gibi fen bilimcilerle, sosyolog, psikolog gibi sosyal bilimcilerle, ekonomistlerle, işletmecilerle çalışma ve işbirliği yapma durumundadırlar. Çalışma ekibinde anlaşma ve uyum olduğu, alınan kararlar uygulamaya yansıdığı sürece kişi bu alandaki çalışmalarından doyum sağlayabilir.

Çevre Mühendisliği İş Olanakları
Mezun olan ve "çevre mühendisi" unvanını alan öğrencilerimiz;
-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
-Orman ve Su İşleri Bakanlığı,
-Sağlık Bakanlığı,
-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
-Sanayi ve Ticaret Bakanlığı,
-Ulaştırma Bakanlığı,
-İl ve İlçe Belediyeleri,
-İller Bankası,
-Devlet Su İşleri,
-İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri,
-İl Orman ve Su İşleri Müdürlükleri,
-Türkiye İstatistik Kurumu,
-TÜBİTAK,
-Devlet Planlama Teşkilatı,
-İl Özel İdareleri, 
-Türkiye İstatistik Kurumu,
-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu,
-Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı,
-Karayolları Genel Müdürlüğü,
-Devlet Demiryolları Müdürlüğü,
-Üniversiteler ve,
-Sanayi Bölge Müdürlükleri gibi kamu kurumları ile,
-Özel Sektörde Orta ve Büyük Ölçekli Endüstriyel Tesislerde ve Fabrikalarda, 
-Çevre Danışmanlık Firmalarında ve Çevre Teknolojileri Geliştiren Firmalarda çalışabilirler. Ayrıca Çevre Mühendisleri, kendileri de mühendislik büroları açarak, teknik eğitim, danışmanlık, teknik raporlar, içme suyu ve atıksu arıtma sistemleri, baca gazı sistemleri vb. alanlarda kendi işlerini yapabilirler. 

Çevre Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3 bin lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Çevre Mühendisliği Bölümü Yorumları
Çevre Mühendisliği yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Çevre Mühendisliği İş Olanakları nelerdir?
Çevre Mühendisliği iş bulma imkanı var mı?
Çevre Mühendisliği maaşı ne kadar?
Çevre Mühendisliği bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger