Çeviribilim Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Çeviribilim bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Çeviribilim nedir, ne iş yapar, Çeviribilim maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Çeviribilim iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!
Çeviribilim Bölümü Puan Türü Nedir?
Çeviribilim puan türü DİL-1’dir.

Çeviribilim İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Çeviribilim bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-5’tir.


Çeviribilim Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Çeviribilim KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Çeviribilim KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Çeviribilim Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Hayır.

Çeviribilim Bölümü Hakkında Bilgi
Çeviribilim bölümü DİL-1 puanı ile tercih edilen bir bölümdür. Daha çok liseden yabancı dil bölümünden mezun olmuş adayları ilgilendirir. DİL-1 puanı ile alım yapan bir bölümü tercih etmek isteyen adaylar YGS ve LYS-5 sınavlarına girmelidir.  Çeviribilim Bölümü; ülkeler, diller ve kültürlerarası iletişim gereksiniminin giderek arttığı küreselleşen dünyamızda bu bağlantıları kuracak çok sayıda dil bilen, yazılı ve sözlü çeviri beceri ve eğitimine sahip, çeviribilim alanında gerekli bilgilerle donatılmış çevirmenler yetiştirir. 
 Bölümün ana amacı, Türkçe ve İngilizce dil bilinci gelişmiş, her iki dilin kültürü ve kurumları konusunda bilgili, çeviri dalında kuramsal ve eleştirel bilgi birikimine, aynı zamanda uygulama deneyimine sahip, İngilizcenin dışında en az bir yabancı dili daha çeviri yapabilecek düzeyde bilen, sosyal bilimler, siyaset bilimi, ekonomi, edebiyat, tarih gibi. konularda alan bilgisiyle ve terminolojilerle tanışık yazılı ve sözlü çevirmenler yetiştirmektir. 

Çeviribilim Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Mezunlarımızın işyeri yelpazesi de eğitim hedeflerine uygun olarak geniştir. Serbest veya kadrolu çevirmen, şirketlerde uluslararası ilişkilerden sorumlu sekreterlik, patent ve marka çevirmeni, yönetici asistanı, konsolosluk elemanı gibi işlere mezuniyet sonrası başlanabilmektedir; ayrıca eğitimin geniş kültürel ve bilimsel altyapısı mezunlarımızın alanlarında yönlendirici ve yönetici konumuna kısa zamanda gelmesini sağlayarak; redaktör, proje yöneticisi, çeviri bürosu işletmecisi, çeviri departmanı yöneticisi gibi konumlara gelmesini hızlandırmaktadır; mezunlarımızın bir kısmı da Türkiye’de ve yurtdışında iktisat, işletme, iletişim, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, çeviribilim gibi bölümlerde ikinci bir eğitimde veya yüksek lisans eğitiminde başarılı olmaktadır.

Çeviribilim İş Olanakları
 Bölüm mezunları serbest tercüman olarak çalışabileceği gibi çeşitli devlet kurumlarında da çalışabilir. Mütercimlerin bazılar kendi işini yapar. Örneğin çeşitli sitelerde ilan vererek ücret karşılığnda makale çeviriciliği yapanlar mevcuttur. Kitap çeviriciliği de yine evden yapılabilecek bir iş sayılabilir. Mezunlar ayrıca yayınevlerinde, medyada vb. alanlarda da iş bulma imkanına sahiptir.

Çeviribilim Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500-2700 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Çeviribilim Bölümü Yorumları
Çeviribilim yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Çeviribilim İş Olanakları nelerdir?
Çeviribilim iş bulma imkanı var mı?
Çeviribilim maaşı ne kadar?
Çeviribilim bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger