Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları nedir, ne iş yapar, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Puan Türü Nedir?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları puan türü TS-2’dir.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-3 ve LYS-4’tür.


Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı veya Yaşayan Diller ve Lehçeler alanından formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Hakkında Bilgi
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü yetiştireceği uzmanlarla geniş bir alana yayılmış olan Türk milletinin dil, edebiyat ve kültürünün öğrenilerek bugünkü Türk Topluluk ve Devletleri ile karşılıklı edebi, ekonomik ve sosyo-kültürel yardımlaşmanın sağlanması, eserler üretilmesi ve bu alanlarda çalışacak gerekli bilim adamlarının yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde: 
Güney-Batı (Oğuz) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD
Güney-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında Azerbaycan, Türkmen, Gagavuz, Horasan ve Halaç Türklerinin dilleri, edebiyatları, tarihleri ve kültürleri öğretilmektedir.
Güney-Doğu (Özbek/Uygur) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD
Güney-Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında Özbek, Uygur, Salar ve Sarı Uygur Türklerinin dilleri, edebiyatları, tarihleri ve kültürleri öğretilmektedir.
Kuzey-Batı (Kıpçak) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD
Kuzey-Batı Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında Tatar, Başkurt, Kazak, Kırgız, Karakalpak, Karaçay-Balkar, Kumuk, Nogay, Karaim Türklerinin dilleri, edebiyatları, tarihleri ve kültürleri öğretilmektedir.
Kuzey-Doğu (Saha, Tuva, Hakas, Altay) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ABD
Kuzey - Doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında Yakut (Saha), Hakas, Tuva, Şor Türklerinin dilleri, edebiyatları, tarihleri ve kültürleri öğretilmektedir.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Bölüm mezunları çalışma alanları bölümümüzden mezun olan öğrenciler, "Türkolog" unvanı almakta, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Türkçe ve Tük Dili ve Edebiyatı öğretmeni olabilmektedirler. Ayrıca, Atatürk Kültür Merkezi ve Türk Dil Kurumu'nda uzmanlık ve uzman yardımcılığı ile TRT'de ve Kültür Bakanlığı'nda çeşitli görevler yapabilmektedirler. Türk Cumhuriyetleri'nde bulunan üniversitelerde ve bu cumhuriyetlerle iş yapan çeşitli kuruluşlarda görev alabilmektedirler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları İş Olanakları
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü mezunlarına “Türkolog” unvanı verilmektedir. Bölüm mezunları Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında, özel okullarda veya dershanelerde Türk Dili ve Edebiyatı / Türkçe öğretmeni olarak çalışabilmektedirler; ayrıca, yurt içinde ve yurt dışında akademik kariyer yapma, Atatürk Kültür Merkezi ve Türk Dil Kurumu'nda uzmanlık ve uzman yardımcılığı ile TRT'de ve Kültür Bakanlığı'nda çeşitli görevler yapabilmekte, Türk Cumhuriyetleri'nde bulunan üniversitelerde ve bu cumhuriyetlerle iş yapan çeşitli kuruluşlarda görev alabilmektedirler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Maaşları Ne Kadar?
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500-2700 dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Yorumları
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları İş Olanakları nelerdir?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları iş bulma imkanı var mı?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları maaşı ne kadar?
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger