Biyoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Biyoloji bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Biyoloji nedir, ne iş yapar, Biyoloji maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Biyoloji iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Biyoloji Bölümü Puan Türü Nedir?
Biyoloji puan türü MF-2’dir.

Biyoloji İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Biyoloji bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Biyoloji Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Biyoloji KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Biyoloji KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Biyoloji Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Biyoloji bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. Biyoloji veya Bahçe Peyzaj alanından formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Biyoloji Bölümü Hakkında Bilgi
Biyoloji bölümünden öğrenciler "Biyoloji Lisansı" ile mezun olurlar. Biyoloji lisans diploması alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın öngöreceği koşulları yerine getirdiklerinde Orta Öğretimde öğretmen, üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim elemanı, hastanelerde, araştırma kurumlarında ve sanayide biyolog, su ürünlerinde, bitki yetiştirme ve ticaretinde uzman eleman olarak görev yaparlar. Biyoloji Bölümü, lisans dersleri ile birlikte Ziraat, Veteriner ve Meslek Yüksekokullarının ilgili bölümlerine temel biyoloji dersleri de vermektedir. Bölümde lisans eğitimi yanı sıra yüksek lisans ve doktora eğitimi de yapılmaktadır. Bölümde; Botanik, Ekoloji, Genel Biyoloji, Hidrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Zooloji olmak üzere altı anabilim dalı vardır. Bölümün amacı, "Biyolog, Uzman Biyolog ve Dr. Biyolog" yetiştirmenin yanı sıra özellikle son zamanlarda çok önem kazanan ve temelde biyolojiye dayanan çevre sorunları, gen teknolojisi, doku kültürü gibi alanlarda araştırmalar yaparak, toplumu ilgilendiren sorunların çözümüne katkı sağlamaktır. Tercihlerinde Biyoloji bölümünü yazmak isteyen öğrencilerin MF-2 puan türüne sahip olması gerekir. Bu yüzden bu adayların YGS, LYS-1 ve LYS-2 oturumlarına muhakkak katılması gerekir.

Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Mezun öğrenciler resmi ve özel hastanelerin laboratuarlarında, tıbbi tahlil laboratuarlarında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı birimlerinde, büyükşehir belediyelerinde, ilaç firmaları ve tıbbi alet-malzeme satan kuruluşlar gibi kurumlarda görev yapabilmektedir. Mezunlar ayrıca Eğitim Fakültelerinde formasyon eğitimlerini tamamladıktan sonra öğretmenlik yapma hakkına da sahip olmaktadırlar. Bilimsel kariyer yapmak isteyen başarılı öğrenciler, bölümde lisansüstü eğitim yapma imkânına sahiptir.

Biyoloji İş Olanakları
Biyoloji mezunlarının iş imkanı, çalışma imkanı bulabileceği birçok devlet kurumu veya özel firma bulunmaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları geniştir; ancak iş alanları geniş de olsa iş bulma imkanları kısıtlı sayılmaktadır. Çünkü biyoloji alanında KPSS’den az alım yapılmaktadır, bu nedenle de birçok bölüme göre KPSS taban puanları yüksektir. Mezunlar birçok devlet kurumunda KPSS yolu ile görev alabilir. Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde faaliyet gösteren laboratuvarlarda biyolog olarak görev alabilirler. Gıda firmalarında, ilaç sektöründe, arıtma tesislerinde, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile bunlara bağlı kuruluşlarda veya biyoloji alanı ile ilgili diğer özel kuruluşlarda iş imkanı bulabilirler. Yine bu bölümden mezun olan öğrencilerin birçoğu ALES ve YDS gibi akademik sınavlara katılarak yüksek lisans veya doktora yapar ve üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görevlerine devam ederler.

2016 Biyoloji Maaşları Ne Kadar?
Biyoloji bölümü maaşlarını, farklı sektörler için ele almak daha doğru olacaktır. Yukarıda saydığımız iş olanaklarını tekrar ele alarak, maaşlarının ne kadar olacaklarını açıklamaya çalışalım. Üniversitede öğretim görevlisi statüsünde çalışan biyoloji mezunları 3000-4000 lira arasına, MEB’de öğretmen olanlar 2100-2700 lira arasında, kamu hastanelerinde çalışanlar 2000-3000 arasında maaşlarla çalışmaktadır. Verilen sayısal verilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, yazımıza yorum bırakmayı ihmal etmeyin.

Biyoloji Bölümü Yorumları
Biyoloji yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Biyoloji İş Olanakları nelerdir?
Biyoloji iş bulma imkanı var mı?
Biyoloji maaşı ne kadar?
Biyoloji bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger