Biyokimya Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
4 Yıllık Biyokimya bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Biyokimya nedir, ne iş yapar, 4 Yıllık Biyokimya maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, 4 Yıllık Biyokimya iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Biyokimya Bölümü Puan Türü Nedir?
Biyokimya puan türü YGS-2 MF-3'tür.

Biyokimya İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Biyokimya bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2'dir.

Biyokimya Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Biyokimya KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Biyokimya KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Biyokimya Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Hayır.

Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgi
Biyokimya, biyolojik sistemlerin kimyasal yapı ve işlevlerini moleküler düzeyde inceleyen bir bilim dalı olup, sağlık ve yaşam bilimlerinin temelinde yer almaktadır. Bu amaçla, pek çok bilim dalı ile yakından ilişki içindedir. MF-3 puan türü ile öğrenci alan Biyokimya bölümü, Türkiye’de sadece 3 üniversitede bulunmaktadır. Biyokimya bölümü olan üniversiteler İzmir Ege Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesidir. Bölümün eğitim süresi normalde 4 yıldır; ancak hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde bu süre 5 yıldır.  Formlardan ve çeşitli internet sitelerinden araştırdığımız kadarıyla bu bölümü okumak isteyenlerin Ege Üniversitesini tercih etmesi tavsiye ediliyor. Bölüm, diğer üniversite bölümlerine göre biraz farklı. Çünkü 2. Seneden sonra öğrenciler, bu bölümün iki alt dalından birini seçerek o alanda uzmanlaşıyor. Dileyen Biyokimyagerlik alanını, dileyen Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyagerlik alanını seçiyor. Mezuniyette de seçtikleri alana göre unvan alıyorlar.

Biyokimya Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Biyokimya alanında güncel akademik ve mesleki temel eğitimi alan mezunlarımız, resmi/özel sektör ARGE bölümlerinde araştırmacı, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, ilaç, gıda, kozmetik ve deterjan sanayileri gibi endüstriyel kuruluşlarda uygulamacı olarak görev alabilirler. Ayrıca, mezunlar lisans eğitimi tamamlandıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler.

Biyokimya İş Olanakları
Biyokimya mezunlarının çalışma alanlarını genellikle ilaç firmaları, gıda alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, tarım ilaçları ile ilgili firmalar, kozmetik sektörüne bağlı şirketler veya tıbbi kimyasal maddelerin üretildiği kuruluşlar oluşturuyor. Biyokimya bölümü mezunları ne iş yapar? Bu bölümü bitirenler, çalıştıkları kurumlarda veya firmalarda biyokimya ile ilgili testler analizler yapar, sağlık ile ilgili testler geliştirir ve uygular, gerekli tedbirleri alır ve bunlara benzer işleri yapar.

Biyokimya Maaşları Ne Kadar?
Biyokimyager maaşları çalışılan kuruma göre değişik olabilir. Biyokimya maaşlarını, çalışılan kurum belirler. Örneğin bir devlet kurumunda çalışanlar 2300 liraya yakn maaş alırken, özel bir firmada çalışan biri 1000-1500 lira civarında alabilmektedir. Tabi özel sektörde olup da bu meblağlardan daha yüksek maaş alanlar da yok değildir.

4 Yıllık Biyokimya Bölümü Yorumları
Biyokimya yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Biyokimya İş Olanakları nelerdir?
Biyokimya iş bulma imkanı var mı?
Biyokimya maaşı ne kadar?
Biyokimya bölümü nasıl kolay mı zor mu?

1 yorum:

merhaba. biyokimya mühendisliğinin devlette ataması varmıdır?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger