Beslenme ve Diyetetik Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Beslenme ve Diyetetik bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Beslenme ve Diyetetik nedir, ne iş yapar, Beslenme ve Diyetetik maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Beslenme ve Diyetetik iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Puan Türü Nedir?
Beslenme ve Diyetetik puan türü MF-3’tür.

Beslenme ve Diyetetik İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Beslenme ve Diyetetik bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Beslenme ve Diyetetik KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Beslenme ve Diyetetik KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. Yiyecek İçecek Hizmetleri alanından formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm, beslenme kavram ve kuramlarına hakim; bilgisini sağlık, eğitim ve iş alanlarında uygulamaya geçirebilecek nitelikte; sağlığın korunması ve geliştirilmesi ile hastalıkların tedavisi için toplumda yeterli ve dengeli beslenme bilincinin yerleştirilmesini sağlayacak mezunlar vermeyi amaçlamaktadır.
Program kapsamında ayrıca, toplumun beslenme durumunun saptanması; sorunlar ile önceliklerin belirlenerek değerlendirilmesi; ülkenin beslenme düzeyinin geliştirilmesi için çözüm yollarının aranması, önerilmesi ve uygulanması; besin ve beslenme plan ve politikalarının saptanması ve yönlendirilmesi; besin analizleri, değişik yaş gruplarının besin gereksinimlerinin belirlenmesi, hastalıklara özgü diyetlerin düzenlenmesi ve uygulanması ile toplu beslenme hizmeti verilen kuruluşlarda yemek servisinin yönetimi ve organizasyonu gibi alanlarda bilimsel çalışmalar da yürütülecektir.

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Beslenme ve Diyetetik mezunları, hastaneler, sağlık merkezleri, geriatri merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, sosyal aktivite merkezleri, halk sağlığı ve iş sağlığı merkezleri ile özel okul ve kuruluşların ilgili bölümlerinde görev alabilirler. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, yurtiçinde ve yurtdışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam etme olanağına sahiptir.

Beslenme ve Diyetetik İş Olanakları
Diyetisyen; beslenme ve diyetetik alanında eğitim almış, bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek onlara uygun diyet tedavisini belirleyen, uygulayan, beslenme plan ve politikaları üreten ve eğitim yapan kişidir. Diyetisyen;  besini ve beslenmeyi en iyi şekilde bilen, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, var olan besin kaynaklarını ekonomik,  sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan bir meslek grubu olup aynı zamanda bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, hastalıklarda ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun beslenme programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen yetkili tek meslek alanıdır. Hizmet alanlarının bu şekilde gelişiyor olması mesleğe uygulamaların yanı sıra bilim üretir bir kimlik kazanmasına da yol açmıştır. Mezunlar akademisyenliğin yanı sıra; yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevleri, ana-çocuk sağlığı, toplum sağlığı, özel diyet polikliniklerinde, araştırıcı, eğitici ve tedavi edici olarak hizmet vermektedirler. Ayrıca mezunlar; diğer toplu beslenme yapılan kurumlarda, besin ve beslenmeyle ilgili özel veya kamu kuruluşlarında, yönetici, araştırıcı ve eğitici olarak da çalışabilmektedirler.
Başlıca iş olanakları şunlardır:
- Kamu / Özel Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurumları
- Okullar, Kreşler
- Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri
- Besin Pazarlama Hizmetleri
- Zayıflama Merkezleri
- Huzurevleri
- Enteral-Parenteral Beslenme Destek Grupları
- Onkoloji Üniteleri
- Renal Bakım Üniteleri
- Transplantasyon Üniteleri
- Diyabet Üniteleri
- Rehabilitasyon Üniteleri
- Yemek Fabrikaları
- Spor Kulüpleri Oteller
- Deniz Ulaşım Hizmetleri
- Hava Ulaşım Hizmetleri

Beslenme ve Diyetetik Maaşları Ne Kadar?
Kamu hastanelerinde görev yapan mezunlar genellikle 3500 lira civarında maaşla işe başlamaktadır. Ancak özelde faaliyet gösterip de çok daha yüksek kazançlar elde edenler de mevcuttur.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yorumları
Beslenme ve Diyetetik yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Beslenme ve Diyetetik İş Olanakları nelerdir?
Beslenme ve Diyetetik iş bulma imkanı var mı?
Beslenme ve Diyetetik maaşı ne kadar?
Beslenme ve Diyetetik bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger