AÖF Tarım Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
AÖF Tarım hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için AÖF Tarım bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. AÖF Tarım mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. AÖF Tarım bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Tarım Bölümü Nedir?
Tarım Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Tarım İş İmkanları 2017
Tarım Mezunları Ne İş Yapar?
Tarım Bölümü Maaşları 2017
Tarım Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Tarım KPSS Taban Puanları 2017
Tarım Bölümü Yorumları 2017

Tarım Bölümü Nedir?
Tarım Önlisans Programının amacı tarımsal üretimin tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve örtü altı üretim sistemlerini bilen, bitki hastalıkları, bitki zararlıları, hayvan yetiştirme ve hayvan besleme ve su ürünleri yetiştiriciliği konularında temel prensipleri bilen, tohum eldesi, sınıflandırma ve muhafazası, fide ve fidan üretim teknikleri, tarımsal ürünlerin gıdaya işlenmesi süreçlerinden haberdar teknik elemanlar yetiştirmektir.

Tarım Bölümü Hakkında Bilgi
Anadolu Üniversitesi AÖF kapsamında eğitim verilmektedir.

Tarım Bölümü İş İmkanları
Tarım Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, bitkisel üretim alanında faaliyet gösteren firmalar tohumculuk firmaları, fidancılık firmaları, sebze ve fide üretimi yapan firmalar, tarımsal ilaç bayiliği, tarımsal gübre bayiliği, tarım ürünlerinin depolanması ve muhafazası, tarım ürünlerinin gıdaya işlenmesi, hayvansal üretim işletmelerinde hayvanların bakım, yemleme ve süt sağımı gibi işlemlerinde sistemin hazır hale getirilmesi, tarım işletmeleri, Tarım Bakanlığına bağlı tüm birimler, üniversitelerin ziraat, su ürünleri, orman Fakülteleri, Üniversitelerin araştırma ve uygulama çiftlikleri, belediyelerin park bahçeler ve fen işleri birimleri, gıda işleyen kamu kurumları ile gıda firmaları ve işletmeleri tarım teknikeri istihdam edebilmektedirler.

Tarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Mezun olan teknikerler için çeşitli çalışma alanları mevcuttur. Tarım Bakanlığı’na bağlı tüm birimlerde,  özel sektörde tarım ve hayvancılıkla ilgili malzeme satan kuruluşlarda ve belediyelerin ilgili bölümlerinde görev almaları mümkündür.

Tarım Bölümü Maaşları
Tarım bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Tarım mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Tarım maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Tarım Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Bahçe Bitkileri
-Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
-Biyosistem Mühendisliği
-Bitki Koruma
-Hayvansal Üretim
-Organik Tarım İşletmeciliği
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği
-Tarımsal Yapılar ve Sulama
-Tarla Bitkileri
-Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
-Tarım Ekonomisi
-Zootekni
-Su Ürünleri Mühendisliği
-Gıda Mühendisliği
-Tarımsal Biyoteknoloji

Tarım Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Tarım mezunlarının 73-86 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Tarım Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Tarım bölümü iş olanakları 2 yıllık Tarım mezunları ne iş yapar, Tarım bölümü hakkında bilgi, Tarım maaşları, Tarım KPSS atama puanları, Tarım iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger