Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda ele almaya çalıştık. Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği nedir, ne iş yapar, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği maaşları ne kadar, mezunları nerede çalışır, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği iş bulma imkanı nasıldır, KPSS atama puanları kaç ve bunlara benzer soruları sizler için yanıtladık.


2 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
4 Yıllık Bölümlerin KPSS Atama Puanları (Hepsi)
2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
4 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları ve Maaşları
En İyi 2 Yıllık Bölümler 2017
YGS'den Yüksek Puan Alma Taktikleri
Hangi LYS Sınavlarına Girmem Gerekir?

ÜSTTEKİ YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!!!

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir?
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği puan türü MF-4’tür.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim, Hangi LYS Sınavına Girmeliyim?
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü için girilmesi gereken sınavlar YGS, LYS-1 ve LYS-2’dir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık, Eğitim Süresi Ne Kadar?
Hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde 5 yıllık, normalde ise 4 yıllık bir bölümdür.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği KPSS Atama Puanları 2017
Son 4-5 yılda yapılan KPSS atamalarında Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği KPSS puanları aşağıdaki linkte, diğer bölümler arasında yer almaktadır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olup öğretmen olma imkanınız bulunmaktadır. Yat İnşa veya Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanından formasyon alıp KPSS öğretmenlik oturumundan yeterli puan aldığınız takdirde öğretmen olabilirsiniz.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Ülkemiz imalat sanayinde ağaçişleri ve mobilya sektörü çok önemli bir yer tutmaktadır. Ağaçişleri; ana hammaddesi ağaç olmak üzere, ağacı mekanik işlemler sonucu kereste, kaplama, kontrplak, kontrtabla, yonga levha ve lif levha gibi ara ürünlere ve bu ara ürünleri de ağırlıklı olarak sabit ve hareketli ahşap ürünler olmak üzere, dayanıklı tüketim mamullerine dönüştürme süreci olarak tanımlanabilir. Bu sürece girdi sağlayan yapıştırıcı, boya-vernik, döşeme malzemeleri, aksesuar, makine vb. üreticileri de ağaçişleri alanı içerisinde yer alır.
Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Bölümünde üretimin yapılacağı atelye ve fabrikayı planlamanın yanında; ağaç malzemeden üretilecek ürünlerin tasarımını, projelendirilmesini ve maliyet analizini yapan, üretim için gerekli malzemeyi temin eden ve stok planlamasını gerçekleştiren, istenilen miktar, zaman ve kalitede üretimi sağlayarak elde edilen ürünleri pazarlayan nitelikli Ağaçişleri Endüstri Mühendisleri yetiştirilmektedir.


Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir?
Ağaçişleri Endüstri Mühendisleri, imza yetkisi olan bir mühendis olarak; üretime yönelik atelye veya fabrika olmak üzere her türlü ahşap ve ahşap esaslı malzemelerden üretim yapan her ölçekteki işletmelerde, tasarım, proje, üretim, kalite kontrol, AR-GE ve pazarlama konularında etkin donanıma sahip olacaklardır. Genel olarak mobilya fabrikaları, belediyeler, Milli Prodüktivite Merkezi, DPT (Devlet Planlama Teşkilatı), TSE (Türk Standartları Enstitüsü), ve Türk Patent Enstitüsü, KOSGEB gibi kamu kurum ve kuruluşlarında mühendis, araştırmacı-planlamacı mühendis olarak görev alabilecekler, bu alanda faaliyet gösteren kendi işyerlerini de kurabileceklerdir.
Eğitim formasyonu alacak mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Teknik, Endüstri Meslek, Anadolu Meslek Liselerinde ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde ilgili bölümlerde “Teknik Öğretmen” olarak görev yapabileceklerdir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği İş Olanakları
Bölüm mezunları ayrıca, üniversitelerin ilgili fakültelerinde yer alan Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerinde ve Meslek Yüksekokullarının ilgili programlarında öğretim elemanı olarak görev alabileceklerdir.
Daha önceki yıllarda Ağaçişleri Endüstri Mühendisi olarak mezun olan teknik elemanların genel olarak istihdam edildikleri ve bundan sonra istihdam edilebilecekleri alanlar aşağıdaki şekilde listelenebilir:
-Mobilya tasarımı,
-Mobilya üretimi (Ör: ofis, ev, banyo, mutfak, park bahçe ve deniz araçları mobilyaları),
-Masif ağaç malzeme üretimi,
-Kaplama üretimi,
-Kontrplak, MDF ve yonga levha üretimi,
-Lamine ağaç malzeme üretimi,
-İç dekorasyon,
-Prefabrik yapı üretimi,
-Pencere, kapı, yer döşeme, ahşap merdiven üretimi,
-Taşıt dekorasyonu,
-Karavan üretimi ve dekorasyonu,
-Ahşap yat üretimi ve dekorasyonu,
-İşletme kurulum çalışmaları,
-Ağaçişleri ve orman endüstrisi makineleri üretimi,
-Araştırma ve eğitim.

Bunlara ilave olarak, Ağaçişleri Endüstri Mühendisleri kamu sektöründe faaliyet gösteren mühendislik büroları ve ticari organizasyonlarda da görev almaktadırlar.
Ağacın bol bulunan ve mutlaka değerlendirilmesi gerekli bir hammadde olması nedeniyle yakın gelecekte veya ileride meslek elemanlarına olan talebin azalması söz konusu değildir. Tüm dünyada gelir seviyesinin artması buna bağlı olarak ahşap veya türevi mekan donatı elemanlarının değiştirilme süresinin kısalması ve giderek bu ürünlerin zorunlu tüketim ürünleri grubuna girmesi nedeniyle bu mesleği yapan elemanlara duyulan ihtiyaç artmaktadır

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?
Ağaç İşleri Endüstri mühendisi maaşları ortalama 3200-3400 lira civarındadır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Yorumları
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği yorumları için lütfen aşağıdaki yorum kutusunu kullanın. Bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği İş Olanakları nelerdir?
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği iş bulma imkanı var mı?
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği maaşı ne kadar?
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü nasıl kolay mı zor mu?

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger