2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Nedir?
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Turizm ve Otel İşletmeciliği İş İmkanları 2017
Turizm ve Otel İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar?
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Maaşları 2017
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Turizm ve Otel İşletmeciliği KPSS Taban Puanları 2017
Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Yorumları 2017

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Nedir?
Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programının amacı turizm sektöründe ihtiyaç duyulan ara insan gücü ihtiyacının karşılanması için uygulamaya konulan bu programda, öğrencilere servis, kat hizmetleri, mutfak, ön büro ve insan ilişkileri konularında gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanır. 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları
Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, turizm sektöründe konaklama ve yiyecek- içecek işletmelerinde istihdam edilir. Programdan mezun olanlar konaklama işletmelerinin (Ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları vb departmanlarında), Yiyecek içecek işletmelerinde, seyahat acentalarında, rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe vb. departmanlarında, havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında ve yönetici olarak çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı vardır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanlarının başlıca görevleri; müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamak için yöntemler geliştirerek uygulamaktır. Sektördeki branşlara göre, Ön büro hizmetleri kapsamında rezervasyon, otele giriş-çıkış işlemleri vb. Kat hizmetleri kapsamında odaların tertip, düzen ve temizliği ile müşteri hizmetlerinin yerine getirilmesi, Servis hizmetleri kapsamında yiyecek, içecek vb. servis hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi görevleri yürütürler. Ayrıca çalışılan işyerlerine göre değişiklikler göstermekle beraber mutfak, bar, muhasebe, satın alma, pazarlama ve satış departmanlarında yöneticilik görevleri de vardır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Maaşları
Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Konaklama İşletmeciliği
-Konaklama ve Turizm İşletmeciliği
-Otel Yöneticiliği
-Turizm İşletmeciliği
-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
-Turizm ve Otel İşletmeciliği
-Turizm ve Otel Yöneticiliği
-Turizm ve Otelcilik

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunlarının 84-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunları ne iş yapar, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü hakkında bilgi, Turizm ve Otel İşletmeciliği maaşları, Turizm ve Otel İşletmeciliği KPSS atama puanları, Turizm ve Otel İşletmeciliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger