2 Yıllık Turizm Rehberliği Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık Turizm Rehberliği hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık Turizm Rehberliği bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık Turizm Rehberliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık Turizm Rehberliği bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Turizm Rehberliği Bölümü Nedir?
Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Turizm Rehberliği İş İmkanları 2017
Turizm Rehberliği Mezunları Ne İş Yapar?
Turizm Rehberliği Bölümü Maaşları 2017
Turizm Rehberliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Turizm Rehberliği KPSS Taban Puanları 2017
Turizm Rehberliği Bölümü Yorumları 2017

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir?
Programın amacı, profesyonel turist rehberi olmak isteyen öğrencilere bir yıllık bir ingilizce hazırlık sınıfından sonra gerekli mesleki bilgilerin kazandırılması, bu amaçla öğrencileri turizm sektörüne ait tüm alt yapı bilgileri ile donatmak ve bu bilgiler ile eğitim sonrası iş hayatına atılmalarını sağlamaktır.

Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-3 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Eğitim süresinde turizm sektörünün genel yapı taşı olan yabancı dil eğitimi de ağırlıklı olarak verilmektedir. 1 yıllık hazırlık bölümünde İngilizce eğitim alan öğrenciler, 2 yıllık (4 yarıyıl) dönemde her bir yarıyılda 4'er saat İngilizce ve ikinci yabancı dil olarak Almanca/Fransızca ders görmektedirler. Ayrıca yüksekokulumuzdaki öğrenim süreleri boyunca meslek hayatlarında gerek duyacakları pek çok konuyu (Rehberlik Meslek Dersi, Turizm Sosyolojisi ve Turist Psikolojisi, Mitoloji, Türkiye'nin Turizm Coğrfyası, İlkyardım vb.) deneyimli ve uzman eğiticilerden teorik ve uygulamalı olarak öğrenmektedirler.

Turizm Rehberliği Bölümü İş İmkanları
Bu programdan mezun olan öğrencilerin tüm Türkiye genelinde seyahat acentalarında veya serbest çalışma olanakları mevcuttur. Kendisini yeterince geliştiren mezun öğrencilerimizin yurt dışı turlarda da tur lideri olarak çalışma olanakları mevcuttur.

Turizm Rehberliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
 Mezun öğrenciler Türkiye Turuna katılıp, Yabancı Dil Sınavlarında da yeterli başarıyı gösterdikleri takdirde turizm sektöründe Profesyonel Turist Rehberi olarak çalışabilecekleri gibi, eğitim dışındaki şartları yerine getiremeyen öğrencilerin, yine seyahat acentalarında, yat ve marina işletmelerinde, kruvaziyer gemi işletmelerinde, havayolu işletmelerinde, havaalanı işletmelerinde, kongre - fuar organizasyonu işletmelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının Merkez ve Taşra Teşkilatlarında, konaklama işletmelerinde, rekreasyon ve animasyon işletmelerinde, organizasyon işletmelerinde, pazarlama ve tanıtım işletmelerinde, araç kiralama işletmelerinde, online hizmet veren seyahat işletmelerinde istihdam edilmeleri mümkündür. 

Turizm Rehberliği Bölümü Maaşları
Turizm Rehberliği bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Turizm Rehberliği mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Turizm Rehberliği maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Seyahat İşletmeciliği
-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
-Turizm Rehberliği
-Turizm İşletmeciliği

Turizm Rehberliği Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Turizm Rehberliği mezunlarının 86-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Turizm Rehberliği Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Turizm Rehberliği bölümü iş olanakları 2 yıllık Turizm Rehberliği mezunları ne iş yapar, Turizm Rehberliği bölümü hakkında bilgi, Turizm Rehberliği maaşları, Turizm Rehberliği KPSS atama puanları, Turizm Rehberliği iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger