2 Yıllık Reklamcılık Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık Reklamcılık hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık Reklamcılık bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık Reklamcılık mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık Reklamcılık bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Reklamcılık Bölümü Nedir?
Reklamcılık Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Reklamcılık İş İmkanları 2017
Reklamcılık Mezunları Ne İş Yapar?
Reklamcılık Bölümü Maaşları 2017
Reklamcılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Reklamcılık KPSS Taban Puanları 2017
Reklamcılık Bölümü Yorumları 2017

Reklamcılık Bölümü Nedir?
Reklamcılık Bölümü olarak biz, komple reklamcı diye tanımladığımız, günümüzün reklamcılığının ihtiyaç duyduğu, yeni nesil mesleki pozisyonları tam anlamıyla doldurabilecek bilgi ve becerilere sahip mezunlar yetiştiriyoruz.

Reklamcılık Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-4 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

Reklamcılık Bölümü İş İmkanları
Reklamcılık Bölümü mezunları iş alanları;
-Geleneksel ve dijital reklam ajanslarının yaratıcı bölümlerinde reklam yazarı, art direktör olarak,
-Strateji bölümünde araştırma ve planlama uzmanı olarak
-Müşteri ilişkileri bölümünde müşteri temsilcisi,
-Prodüksiyon bölümünde prodüktör,
-Medya ajanslarında medya planlamacısı, sosyal medya uzmanı, proje direktörü,
-Reklam veren tarafında ise marka sorumlusu, kurumsal iletişim sorumlusu olarak görev alabiliyorlar.

Reklamcılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
- Satılması istenen mal veya hizmetin niteliklerini belirler,
- Bu mal veya hizmete kimlerin ihtiyaç duyabileceği konusunda ön araştırma yapar,
- Bu gruplara malı tanıtmak için etkileyici tanıtım malzemelerinin tasarımlarını hazırlar (gazete, dergi, ilan metinleri, grafik tasarımları, afiş, bilboard, yol panosu, TV. sinema filmi, senaryo, görüntü ve sözleri, radyo spotları vb.),
- Reklama yönelik olarak hazırlanan kompozisyonların basımı, çekimi, yayını ve benzeri çalışmaları kontrol eder ve çalışmaların hedef kitleye ulaşmasını sağlar,
- Kitaplar, dergiler, afişler, grafikler, broşürler ve benzeri reklam araçlarında kullanılmak üzere çizim tasarıları yapar veya yapılmasını sağlar,
- Mal veya hizmetin içeriğine uygun olarak reklam faaliyetlerini konferans ve seminerler gibi halkla ilişkiler faaliyetleri ile destekler,
- Açık hava reklam sunumlarını (stadyum, pano, toplu taşıt araçları) gerçekleştirmek üzere çalışmalarda bulunur,
- Yürütülen reklam kampanyaları ve maliyeti hakkında müşterileri bilgilendirir,
- Her türlü reklam çalışmalarında hedef kitleye ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda araştırmalar yapar, gerekli önlemleri alır, reklam etkinliği ölçümleri yapar.

Reklamcılık Bölümü Maaşları
Reklamcılık bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Reklamcılık mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Reklamcılık maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Reklamcılık Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Halkla İlişkiler
-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-İletişim
-İletişim Bilimleri
-Reklam Tasarımı ve İletişimi
-Reklamcılık
-Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

Reklamcılık Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Reklamcılık mezunlarının 89-90 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Reklamcılık Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Reklamcılık bölümü iş olanakları 2 yıllık Reklamcılık mezunları ne iş yapar, Reklamcılık bölümü hakkında bilgi, Reklamcılık maaşları, Reklamcılık KPSS atama puanları, Reklamcılık iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger