2 Yıllık Pazarlama Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık Pazarlama hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık Pazarlama bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık Pazarlama mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık Pazarlama bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Pazarlama Bölümü Nedir?
Pazarlama Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Pazarlama İş İmkanları 2017
Pazarlama Mezunları Ne İş Yapar?
Pazarlama Bölümü Maaşları 2017
Pazarlama Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Pazarlama KPSS Taban Puanları 2017
Pazarlama Bölümü Yorumları 2017

Pazarlama Bölümü Nedir?
İşletmelerin üretmiş oldukları mal ve hizmetlerin etkin bir şekilde pazara sunulabilmesi için, gerekli planlama ve uygulamaları gerçekleştirebilecek, değişen pazar şartlarının gerektirdiği mesleki bilgi ve becerilerle donanmış, ülkemiz işletmelerinin pazarlama ve satış uygulamalarında ihtiyaç duydukları meslek elemanlarının yetiştirilmesidir.

Pazarlama Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.
Pazarlama/satış yönetmeni programında matematik, istatistik, maliye, iktisat, hukuk, bilgisayar gibi temel dersler yanında reklamcılık, kalite kontrolü ve standardizasyon, pazarlama araştırması gibi meslek dersleri okutulur.

Pazarlama Bölümü İş İmkanları
Mezunlar; Süpermarketlerin yaygınlaşması neticesinde bu kuruluşlarda; Mağaza pazarlama sorumlusu, Ürün grup sorumlusu ,Müşteri İlişkileri Sorumlusu Raf ve Mağaza Düzenlemesi v.s alanlarında istihdam edilmektedirler. Hizmet sektöründe; özellikle sigorta hizmetleri pazarlamasında aktif rol almaktadırlar. Birebir pazarlamanın önem kazanması ile birlikte bu alanda faaliyet gösteren işletmelerde kişisel satış elemanı olarak görev almaktadırlar. Reklamcılık ve tanıtım firmalarında pazarlama araştırma kuruluşlarında işletmelerin pazarlama departmanlarında görev alabilmektedirler.

Pazarlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Pazarlama/satış yönetimi programlarından mezun olan öğrencilere “Pazarlama Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Mezunlar daha çok ithalat ve ihracat işleriyle uğraşır; işyerlerinde satış elemanı, pazarlama şirketlerinde araştırmacı olarak çalışırlar. Mezunlar, bütün kuruluşlarda satış elemanı, pazarlama programcısı, pazarlama araştırmacısı olarak çalışma yapabilirler.

Pazarlama Bölümü Maaşları
Pazarlama bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Pazarlama mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Pazarlama maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Pazarlama Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Halkla İlişkiler
-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-İletişim
-İletişim Bilimleri
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Pazarlama
-Reklam Tasarımı ve İletişimi
-Reklamcılık
-Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
-Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
-Uluslararası İşletme
-Uluslararası İşletmecilik
-Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
-Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik
-Uluslararası Ticaret
-Uluslararası Ticaret ve Finans
-Uluslararası Ticaret ve Finansman
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik
-Uluslararası Ticaret ve Pazarlama

Pazarlama Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Pazarlama mezunlarının 83-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Pazarlama Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Pazarlama bölümü iş olanakları 2 yıllık Pazarlama mezunları ne iş yapar, Pazarlama bölümü hakkında bilgi, Pazarlama maaşları, Pazarlama KPSS atama puanları, Pazarlama iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger