2 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İnsan Kaynakları Yönetimi İş İmkanları 2017
İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Maaşları 2017
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İnsan Kaynakları Yönetimi KPSS Taban Puanları 2017
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Yorumları 2017

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?
Bölüm YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ancak aynı zamanda meslek liselerinin bölüm ile alakalı alanlarından mezun olanlar bölüme sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise 3 yıldır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “İnsan Kaynakları Meslek Elemanı” unvanı ve İnsan Kaynakları “Ön Lisans” diploması verilmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü İş İmkanları
İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar “İnsan Kaynakları Meslek Elemanı” unvanıyla bütün kamu kurumlarında ve özel işletmelerde çalışabilirler. İnsan Kaynakları Meslek Elemanları lisans tamamladıkları takdirde “İnsan Kaynakları Uzmanı” ya da “İnsan Kaynakları Yöneticisi” olabilirler. Mezunlarımız iş hayatı, işletmecilik, insan kaynakları işlevleri, iş hayatı mevzuatı, e-iş süreçleri gibi birçok konuda önemli bir birikime sahip olacakları için; programı bitirdikten sonra kendi işlerini kurup iş hayatına da atılabilirler.​ ​​

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
İnsan Kaynakları Yöneticisi veya Personel Müdürüne bağlı olarak;
- İşletmenin çalışan sayısını ve niteliğini belirlemeye, geleceğe yönelik insan gücü planlaması yapılmasına, var olan planların gözden geçirilmesine yardımcı olur,
- İşletmeye başvuranların niteliklerini değerlendirerek, uygun görülenlerin işe alınmasını sağlar,
- Çalışanların emeklilik, izin, hastalık, yer değiştirme, çalışma ortamının düzeni ve kaynaklarının kullanımı gibi işlemlerini yürütür,
- İşe yeni alınanların ve çalışanların işe uyumunu sağlamak için oryantasyon programları ile çalışanların bilgi ve becerilerini artırıcı hizmet-içi eğitim programlarını düzenlemeye, eğitim materyallerinin hazırlanmasına, eğitim sonrası eğitim sonuçlarını ölçmeye yardımcı olur,
- İşletmenin insan kaynağı politikasının geliştirilmesi için çalışmalar yapar ve politika çerçevesinde uygulamalarda bulunulmasına çalışır,
- İşletmedeki tüm birim yöneticileri ile iletişim ve bilgi alışverişi yapmada, sendikal ilişkilerde, iş kazalarının bölge çalışma müdürlüğüne bildirilmesinde işveren temsilcisi rolündeki amirine yardımcı olur,
- Toplam kalite yönetiminin işletmeler ve kurumlar içinde öncülüğünü üstlenerek, çalışanların moralini, motivasyonunu ve uyum düzeyini artırmaya çalışır,
- Çalışanlara yönelik dönemsel Performans Değerleme Sistemini düzenler, uygular ve sonuçlarını analiz edip yönetime rapor sunar.

İnsan kaynakları yönetimi mezunlarının iş bulması için büyük firmalara veya kurumlara ihtiyaç vardır. Bu tür kurumların da sayısı azdır. Bu yüzden bölümden mezun olanların çoğu KPSS ile çeşitli memurluklara atanmaktadır. Bir kısmı ise özel firmalarda veya şirketlerde çalışmaktadır. Bu tür özel firmalarda çalışmak ise biraz zordur. Bunun için kendinizi çok iyi geliştirmiş olmanız, iletişim konusunda güçlü olmanız ve iyi bir diksiyona sahip olmanız gerekmektedir. Yabancı dil ise bir başka tercih sebebi olmaktadır. Bu bölümden mezun olanlar bayanlar biraz daha şanslı sayılabilir; çünkü özel firmaların tercihi genellikle kendini iyi yetiştirmiş bayanlardan yana olmaktadır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Maaşları
İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İnsan Kaynakları Yönetimi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
-İnsan Kaynakları Yönetimi
-İşletme
-İşletme Yönetimi
-Kamu Yönetimi
-Siyaset Bilimi
-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
-Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İnsan Kaynakları Yönetimi mezunlarının 79-84 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü iş olanakları 2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları ne iş yapar, İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü hakkında bilgi, İnsan Kaynakları Yönetimi maaşları, İnsan Kaynakları Yönetimi KPSS atama puanları, İnsan Kaynakları Yönetimi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger