2 Yıllık İlahiyat Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık İlahiyat hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık İlahiyat bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık İlahiyat mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık İlahiyat bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
İlahiyat Bölümü Nedir?
İlahiyat Bölümü Hakkında Bilgi 2017
İlahiyat İş İmkanları 2017
İlahiyat Mezunları Ne İş Yapar?
İlahiyat Bölümü Maaşları 2017
İlahiyat Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
İlahiyat KPSS Taban Puanları 2017
İlahiyat Bölümü Yorumları 2017

İlahiyat Bölümü Nedir?
İlahiyat Önlisans Programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır. İlahiyat Önlisans Programı lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ve çağdaş eğitim olanaklarıyla kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır​.

İlahiyat Bölümü Hakkında Bilgi
Bölüm Anadolu Üniversitesinde okutulmaktadır. Herhangi bir üniversite bölümü mezunları veya öğrencileri bölüme kayıt yaptırabilmektedir sınavsız ikinci üniversite kapsamında.

İlahiyat Bölümü İş İmkanları
-Yeterlik belgesi almak şartıyla imam, müezzin, Kur’an Kursu öğreticisi olunabilir.
-2 yıllık mezunları DGS ile örgün ya da ilitam ilahiyat bölümlerine geçilebilir. Örgün seçilirse 3 yıl; ilitam seçilirse 2 yıl okunur ve ilahiyat fakültesi mezunu olunur. Bu durumda da pedagojik formasyon eğitim sertifikası alanlar KPSS’den yeterli puanı alanlar Din Kültürü Öğretmeni olabilir.
-Ayrıca yine KPSS’de yeterli puanı alanlar, devletin çeşitli memurluklarında görev alabilirler.

İlahiyat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
AÖF ilahiyat şu an oldukça revaçta bir meslek ve önlisans bazında hayli mezun var. İlahiyattaki bu yoğunluk gelecekte iş anlamında biraz sıkıntı doğuracağa benzemekte.
AÖF önlisans okuduktan sonra -eğer başka bir lisans programından mezun değilseniz- imamlık, Kur'an kursu öğreticiliği yapılabiliyor. Bazı özel yerlerde de çalışmaya imkan veriyor.
İsterseniz sonrasında DGS ile 4 yıllık İlahiyat, Arapça Öğretmenliği, Arap Dili, Fars Dili gibi bölümlere de geçiş yapabilirsiniz. 4 yıllık mezuniyetin ardından da öğretmenlik ve vaizlik/vaizelik de iş olanaklarına eklenir.

İlahiyat Bölümü Maaşları
İlahiyat bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. İlahiyat mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. İlahiyat maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

İlahiyat Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-İlahiyat
-Arap Dili ve Edebiyatı
-Arapça Öğretmenliği
-Fars Dili ve Edebiyatı
-İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı
-İslami İlimler

İlahiyat Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda İlahiyat mezunlarının 55-71 puanlarla atandığını görmekteyiz.

İlahiyat Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


İlahiyat bölümü iş olanakları 2 yıllık İlahiyat mezunları ne iş yapar, İlahiyat bölümü hakkında bilgi, İlahiyat maaşları, İlahiyat KPSS atama puanları, İlahiyat iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger