2 Yıllık Gıda Teknolojisi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

Değerli ziyaretçiler, sizler için güzel bir içerik oluşturduk. İçeriğimiz ile ilgili sorduğunuz tüm sorular en geç 24 saat içinde cevaplandırılmaktadır. Lütfen yorum bölümünü kullanarak düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.
2 Yıllık Gıda Teknolojisi hakkında her şeyi ele aldığımız bölüm tanıtım yazısına hoş geldiniz. Siz değerli üniversite adayları için 2 Yıllık Gıda Teknolojisi bölümü hakkında güncel ve yeni bilgileri derledik. 2 Yıllık Gıda Teknolojisi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, devlette çalışma imkanı ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda bulunmaktadır. 2 Yıllık Gıda Teknolojisi bölümü hakkında aşağıdaki konularda ayrıntılı bilgi almak için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

İÇİNDEKİLER
Gıda Teknolojisi Bölümü Nedir?
Gıda Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi 2017
Gıda Teknolojisi İş İmkanları 2017
Gıda Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?
Gıda Teknolojisi Bölümü Maaşları 2017
Gıda Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri 2017
Gıda Teknolojisi KPSS Taban Puanları 2017
Gıda Teknolojisi Bölümü Yorumları 2017

Gıda Teknolojisi Bölümü Nedir?
Gıda Teknolojisi Bölümü, gıda sanayinde mesleki eleman ihtiyacını karşılamayı amaç edinen iki yıllık programdır. Bu program gıdaların üretiminden tüketimine kadar olan zincir içinde, çeşitli konularda görev alacak kalifiye elemanlar yetiştirmeyi hedefler.

Gıda Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi
Gıda Teknolojisi Programına, YGS-2 puanı ile öğrenci alınmaktadır. Eğitim süresi iki yıl ve örgün öğretim verilmektedir. Bu eğitim sonucunda program mezunlarına ön lisans diploması ve Gıda Teknikeri meslek unvanı verilmektedir.

Gıda Teknolojisi Bölümü İş İmkanları
Bu bölümden mezun olan öğrenciler, gıda endüstrisi ile ilgili kamu ve kuruluşlarında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, İl Sağlık Müdürlüğünde, Orman Bakanlığında kontrol laboratuvarlarında, belediyelerde, özel sektörde gıda üreten fabrikalarda ve laboratuvarlarında teknik eleman olarak çalışırlar. Veya kendileri gıda ile ilgili işletme kurarak çalışabilirler hem de bir istihdam alanı oluşturmaya katkı sağlamış olurlar. Buradan görüldüğü üzere bu bölüm mezunlarının iş imkanları oldukça geniştir.

Gıda Teknolojisi Teknikerleri, gıda sanayii ile ilgili kamu (Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı kontrol Laboratuarı, Hıfzısıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri vb.) ve özel sektör kuruluşlarında (su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler, İçme, kullanma, sanayi sularının, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezlerinde, çevre koruma laboratuarları ve ilaç işletmelerinde) ara teknik eleman olarak çalışırlar. Gıda sektöründe gelişmiş teknolojilerden yararlanarak üretim yapan işletmelerin çoğalması bu alanda nitelikli eleman ihtiyacını sürekli kılacaktır.

Gıda Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
Bu programdan mezun olan öğrenciler gıda sektöründe üretim hatlarında çalışabileceği gibi, laboratuvarlarda da çalışma imkanına sahiptirler. Gıda teknolojisi alanında yetişen Teknikerler Tariş, Süt Endüstrisi Kurumu gibi kamu kuruluşlarında ve özel sektöre bağlı gıda endüstrisinde çalışabilirler veya kendileri özel işyeri açabilirler.

- Hububat ürünlerinin, süt ve süt ürünlerinin, çeşitli et ürünlerinin, bitkisel yağların, meyve ve sebzelerin işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır,
- Planlanmış olan üretimin gerçekleştirilmesi için önlemlerin alınıp uygulanmasını sağlar,
- Sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için gıdalardan ve gıda katkı maddesinden örnekler alır.Laboratuarda değişik analiz yöntemlerini kullanarak analiz yapar. Çıkan sonuçları değerlendirir, raporlar düzenleyerek ilgililere bildirir. İstatistik bilgiler elde eder,
- Hububat, baklagiller, kuru sebze ve meyve, kuru tütün, kakao, çay, un vb. mamullerin ilgili ambar zararlıları ile mücadele yöntemlerini bilir ve uygular,
- Gıdaların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolünü yapar. Gıda hijyeni ve sanitasyonunu kontrol eder,
- Kalitesi bozuk ve sağlığa uygun olmayan ürünlerin piyasaya sürümüne izin verilmemesini sağlar,
- Üretilen gıda maddelerinin uygun olarak paketlenmesini ve paketleme işleminin düzenliliğini kontrol eder,
- Çalıştığı birimde amiri ile sorumluluğunu taşıdığı kişiler arasında iletişimi sağlar.

Gıda Teknolojisi Bölümü Maaşları
Gıda Teknolojisi bölümü maaşı için iki farklı sınıflandırma yapmak mümkün. Gıda Teknolojisi mezunları hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedir. Gıda Teknolojisi maaşları devlet kurumlarında 3 bin lira civarında iken, özel sektör maaşları 1500 ila 2500 lira arasında değişebilmektedir.

Gıda Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri
YÖK tarafından her sene 1 defa gerçekleştirilen ve içinde sadece Türkçe ve Matematik soruları bulunan DGS’de (Dikey Geçiş Sınavı) yeterli puanı alanlar aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabilir. Bölümden geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:
-Beslenme ve Diyetetik
-Bitki Koruma
-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
-Gıda Mühendisliği
-Gıda Teknolojisi
-Kimya
-Tarımsal Biyoteknoloji

Gıda Teknolojisi Bölümü KPSS Taban Puanları
Son birkaç yılın KPSS atama puanlarına baktığımızda Gıda Teknolojisi mezunlarının 75-87 puanlarla atandığını görmekteyiz.

Gıda Teknolojisi Bölümü Yorumları
Bölümün geleceği var mı, tercih edilir mi, dersleri zor mu gibi soruların cevaplarını bölüm mezunlarından veya bölümü henüz okuyan öğrencilerden almak istiyoruz. Lütfen bölüm ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyiniz.


Gıda Teknolojisi bölümü iş olanakları 2 yıllık Gıda Teknolojisi mezunları ne iş yapar, Gıda Teknolojisi bölümü hakkında bilgi, Gıda Teknolojisi maaşları, Gıda Teknolojisi KPSS atama puanları, Gıda Teknolojisi iş imkanları 2017...

Sitemizi ziyaret eden her kullanıcı yorum yazabilir. Herhangi bir üyelik veya e-posta bilgisi istenmez.
Şayet YORUMLAMA BİÇİMİ bölümünden ''Anonim'' seçerseniz, hiçbir bilginizi yazmak zorunda değilsiniz.

ADI/URL seçerseniz, sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz.

Yorumda Adının çıkmasını isteyenler en üstteki GOOGLE hesabını seçebilirler. Böylece diğer kullanıcılar ile iletişime geçmeleri mümkün olabilir.

NOT: Google sizden robot olmadığınıza dair doğrulama isterse, BEN ROBOT DEĞİLİM yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ek doğrulama isterse de sizden istenen kareleri işaretleyin ve yorumunuzu gönderin.

Her yorum 24 saat içinde yanıtlanır.

© 2014 Bölüm İş İmkanları ve Maaşları - ALL RIGHTS RESERVED
Template By FIANESIA Diberdayakan oleh Blogger